Србија добила нове амбасадоре науке
БЕОГРАД: Нова генерација амбасадора науке, изванредних ђака из целе Србије који својим радом и изумима померају границе науке, проглашена је данас на овогодишњем Фестивалу науке, саопштили су организатори.
Признање амбасадор науке, установљено прошле године, а Фестивал науке га додељује ученицима који су се истакли својим радом на пољу науке и који, из године у годину, фестивалску публику изненаде занимљивим поставкама и необичним изумима.
Научна признања будућим амбасадорима овога пута уручила је Гордана Даниловић Грковић, директорка Научно-технолошког парка у Београду.
"Није једноставно. Ви то знате, знамо и ми. Али да није тешко, ми то не бисмо ни радили. Не би нам то био изазов", изјавила је Даниловић Грковић, поручујући школарцима да не одустају од својих иновативних идеја, већ да се "придруже научној заједници и да заједно развијамо важнее изуме.
Почасна признања добили су ђаци ОШ "Сава Керковић" из Љига, ОШ "8. октобар" из Власотинца, ОШ "Трећи крагујевачки батаљон из Крагујевца", ОШ "Стеван Синђелић" и ОШ "Петар Петровић Њего" из Београда.Међу награђенима су и ученици Гимназије "Свети Сава" из Пожеге, Математичке гимназије из Београда, Прва крагујевачке гимназије, Гимназије из Тутина и Секције за примењену физику и електронику Гимназије "Свети Сава" из Пожеге.
Фестивал науке посетиће и научнице Софија Стефановић са Института "Биосенсе" и Марија Митровић са Института за физику.Оне ће у простору "Србија ствара" у хали 3 Београдског сајма говорити о вези науке и креативности, о бављењу науком у Србији, али и о томе како је бити научница у областима у којима доминирају мушкарци.
Поставка "Знање покреће" компаније НИС, која је седму годину заредом генерални спонзор Фестивала науке, специјално је креирана да проведе све заинтересоване посетиоце кроз праву научну авантуру.НИС је ове године своју поставку посветио разоткривању заблуда и митова када је у питању енергија, тема која у великој мери утиче на наш свакодневни живот и представља срж пословања компаније.
У овом занимљивом кутку свако ко је желео претворио се у правог истражитеља у оквиру НИС Есцапе Роом-а, где су га тачни одговори одвели до излаза.Поред тога, посетиоци су имали прилику да учествују у два експеримента са летећим тањирима и мерењем тежине на планетама Сунчевог система.
Подршку Фестивалу науке компанија НИС реализује под слоганом "Будућност на делу".Уз помоћ специјалног госта из Италије, посетиоци мтс-ове поставке моћи ће да се упознају са најновијом генерацијом 5Г роботића.МТС је једанаесту годину заредом пријатељ Фестивала науке, а ове године у сарадњи са компанијом Ерицшон свим посетиоцима омогућиће да разоткрију на које ће све начине 5Г технологија трансформисати будућност, од ВР окружења преко света роботике до гејмерског универзума.
За највећу свемирску авантуру фестивала заслужна је интерактивна поставка "Цоца-Цола Ресхапе" инспирисана мисијом Аполо 11, која је пре 60 година први пут слетела на Месец. Централно место заузима импресивна осам метара висока лансирна рампа позната као 39А, као и изложба под називом "Увек рециклирај" која овој свемирској причи даје едукативни карактер када је реч о подизању свести о очувању наше планете.
За додатну забаву ове суботе биће задужен и познати инфлуенсер и јутјубер Браца Гајић.Фестивал науке је највећи догађај који се бави промоцијом науке и образовања у региону.Мисија фестивала јесте подстицање образовања у друштву, кроз савремене и занимљиве методе.На прошлогодишњем Фестивалу науке више од 30.000 хиљада задовољних посетилаца упознало се један на један са бројним научним изазовима и светом науке.
Подршка фестивалу су Амбасада САД у Србији, Француски институт и Аустријски културни форум.