На такмичењу школе за 21. век бриљирали суботички основци
На трећем такмичењу из програмирања на микро:бит уређајима, одржаном у Зрењанину, у конкуренцији 19 најбољих радова победио је тим Основне школе “Матија Губец” из Доњег Таванкута, друго место освојио је тим Основне школе “Мирослав Антић“ с Палића, док је треће припало тиму Основне школе “Кизур Иштван”1 из 1Суботице.
Тема такмичења била је да се одговори на неки од циљева одрживог развоја које су дефинисале Уједињене нације, а Огњен Берберовић и Стефан Саулић, најбољи су били с пројектом “Клон Гупчеве липе – фенолошка метеоролошка мерења”. Они су успели да направе комплетну метеоролошку станицу и да је програмирају да мери временске утицаје на липу која је посађена у атријуму њихове школе.
Такмичење је организовано у оквиру програма “Школе за 21. век” које финансира Влада Велике Британије, а у Србији имплементира Британски савет у сарадњи с Министарством науке, просвете и технолошког развоја.
- Импресионирана сам креативношћу, тимским радом и ентузијазмом ученика- рекла је директорка Британског савета у Србији Клер Сирс. - Дивно је видети позитиван утицај који је програм имао у учионицама широм Србије. А посебно сам радосна, јер су земље као Турска, Казахстан и Тунис заинтересоване да, на основу нашег програма, покрену сличне.
Амбасадорка Велике Британије у Србији Шан Маклеод, уз понос што њена земља помаже деци да развију вештине потребне за будућност, изразила је и наду да ће неко од ове сјајне деце постати велики иноватор као физичар Стивен Хокинг или творац интернета Тим Бернерс Ли.
Због свог јединственог доприноса наставној пракси, ово такмичење, као и сарадња са Британским саветом и Амбасадом Велике Британије у Србији се нашло на листи стратешки важних пројеката за нашу земљу.
Победници ће учествовати на регионалном такмичењу које ће се одржати у склопу Дигиталног самита за Западни Балкан у априлу следеће године у Тирани.
Д. Д.