Безимене улице у Карловцима добиле називе, још се чекају табле
На последњем скупштинском заседању, половином новембра, усвојена је одлука о додељивању назива улицама, захваљујући којој су 132 улице и 12 заселака у Сремским Карловцима први пут добиле имена, али то још увек не значи да су на новоименованим сокацима окачене табле, а на објектима у њима и кућни бројеви.
Како сазнајемо од шефице Одсека за адресни регистар у Републичком геодетском заводу (РГЗ) Весне Протулипац, након што је поменута одлука објављена у „Службеном листу“ општине, достављена је тој државној установи, која је почела да уноси нова имена у базу адресног регистра и утврђује кућне бројеве у новоименованим улицама за све објекте.
– Када обавимо тај посао, следећи корак је израда спецификације табли с називима улица и табли с кућним бројевима – објашњава Весна Протулипац, и подсећа на то да је ту реч о пројекту Републичке владе, који се одвија по фазама. – Прва фаза је била именовање улица у свакој јединци локалне самоуправе. Друга је ово што је у току када је карловачка општина у питању – уношење имена у базу података. По завршетку спецификације табли, то се доставља надлежнима у кабинету премијерке Ане Брнабић који воде тај пројекат за сваку општину.
Весна Протулипац напомиње да је на почетку пројекта „Ажурирање адресног регистра у Републици Србији”, из Републичке владе поручено да ће она финансирати обележавање улица таблама и објеката који су у склопу њега први пут добили адресу. Како каже, у редовној процедури, по уредби, јединице локалне самоуправе су дужне да означе улице таблама с називима.
– То је посебан пројекат и Влада жели, пошто намају све локалне самоуправе новца за то у буџету, да се тај посао обави о трошку државе – каже Весна Протулипац. – Смисао пројекта је да он и за грађане буде бесплатан. Када ће општине добити табле за новоименоване улице, тешко је рећи. За 100 општина тај посао је завршен, а за још 64 је у току. Како се у РГЗ-у обраде предмети за сваку општину, прослеђиваће се радној групи у премијеркином кабинету за праћење тог пројекта, која обједињава поруџбине за све локалне самоуправе и прави централну набавку за табле. Одлучено је да се приступи обједињеној набавци да би се добила повољнија цена. То је најскупља и најтежа фаза пројекта. Али, ако јединица локалне самоуправе има пара, она може и сама то да уради, не чекајући државу.
По знаменитим личностима из националне и карловачке историје и културе названо је 19 улица. Неке од њих понеле су имена Јосифа Панчића, Стевана Сремца, Саве Шумановића, Бранка Ћопића, Саве Текелије, Уроша Предића, Вељка Петровића, војвода Мишића и Путника, Старца Вујадина. И професор Карловачке гимназије и оснивач музеја у месту Коста Петровић „добио” је улицу. Табле с именима Лазе Костића, Душка Трифуновића, Десанке Максимовић, Јована Дучића и Ђуре Јакшића такође ће се наћи на појединим улицама. Именом генерала Ђорђа Статимировића, вође побуњених Срба у револуционарној 1848. години, назван је државни пут.
Улице у Карловцима – а пројектом су биле обухваћене махом оне у периферним деловима насеља – добијале су називе и по локалним топонимима, као што су Стражиловачки пут, Добриловачка, Златни караш, Липовачки пут, Воросово, као и по другим карактеристикама места, па се тако неке зову Улица гроздова, Винских берача, Вински пут, Соколска, Пчеларска, Карловачки извори. На списку нових назива улица су и Зелени хоризонти, Врапчево сокаче, Сремских епископа, Сунчана долина, Српских краљица, Месечев и Звездани пут, Бећарске стазе, Буџак, Карловачких учитеља... Плавиште, Дунавски насип, Буковачки брег, Рашини салаши, Шумице, Карловачки рибарац, Железничка колонија, Аласки пролаз, Орахов гај, Логориште, Медовина и Добро поље називи су за карловачке засеоке.
Пројекат „Непристрасно информисање у Сремским Карловцима” реализује „Дневник Војводина прес”, а суфинансира општина Сремски Карловци. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио новац.
Зорица Милосављевић