Притисак на Муската због убиства новинарке на Малти
ВАЛЕТА: Притисак на премијера Малте Џозефа Муската да поднесе оставку расте, јер се истрага о атентату на водећег истраживачку новинарку Дафне Каруану Галицију проширила на средиште његове владе и покренула питања о владавини закона тој земљи.
Хиљаде љутих демонстраната су током пет ноћи протестовали испред Мускатове канцеларије, захтевајући његову оставку. Јуче је у парламенту опозиција тражила да Мускат одступи што је он одбио.
Полиција је ове недеље привела Мускатовог бившег шефа кабинета Кита Шембрија да би га испитала о везама са с бизнисменом Јоргеном Фенехом, који је прошле недеље ухапшен у оквиру истраге о убиству новинарке из 2017. године, преноси АП.
Мускат је у четвртак одбио да коментарише Шембријево хапшење и друга дешавања у том случају, рекавши да ће то учинити тек када истраге буду окончане.
Истрага је муњевито напредовала откако је Фенех ухапшен на приватној јахти којом је покушао да побегне са Малте прошле недеље. Он је пружио информације о Шембрију, наводно у настојању да добије имунитет.
Поред Шембрија, још два министра су такође поднела оставке.
Високи званичници Европске уније најавили су данас хитну мисију на Малти у циљу разматрања стања владавине закона у овој земљи.
Након оставке или суспензије три владина службеника повезана с Мускатом, законодавац ЕУ Свен Гиголд рекао је да приоритет мисије "мора бити истрага свих потенцијалних веза с премијером који је тако дуго штитио и бранио те министре".
Осам месеци пре него што је убијена аутомобилом бомбом, Каруана Галициа је на свом блогу тврдила да је компанија названа 17 Блацк Лтд., у влшништву Фенеха, повезана са малтешким политичарима.
Она је редовно на свом блогу објављивала оптужбе за корупцију и у различитим приликама циљала чланове Мускатове владе, укључујући Шембрија.
Тројица мушкараца су ухапшена због због постављања бомбе, али није одређен датум суђења. Тренутна истрага има за циљ да утврди ко је наредио атентат.