Pritisak na Muskata zbog ubistva novinarke na Malti
VALETA: Pritisak na premijera Malte Džozefa Muskata da podnese ostavku raste, jer se istraga o atentatu na vodećeg istraživačku novinarku Dafne Karuanu Galiciju proširila na središte njegove vlade i pokrenula pitanja o vladavini zakona toj zemlji.
Hiljade ljutih demonstranata su tokom pet noći protestovali ispred Muskatove kancelarije, zahtevajući njegovu ostavku. Juče je u parlamentu opozicija tražila da Muskat odstupi što je on odbio.
Policija je ove nedelje privela Muskatovog bivšeg šefa kabineta Kita Šembrija da bi ga ispitala o vezama sa s biznismenom Jorgenom Fenehom, koji je prošle nedelje uhapšen u okviru istrage o ubistvu novinarke iz 2017. godine, prenosi AP.
Muskat je u četvrtak odbio da komentariše Šembrijevo hapšenje i druga dešavanja u tom slučaju, rekavši da će to učiniti tek kada istrage budu okončane.
Istraga je munjevito napredovala otkako je Feneh uhapšen na privatnoj jahti kojom je pokušao da pobegne sa Malte prošle nedelje. On je pružio informacije o Šembriju, navodno u nastojanju da dobije imunitet.
Pored Šembrija, još dva ministra su takođe podnela ostavke.
Visoki zvaničnici Evropske unije najavili su danas hitnu misiju na Malti u cilju razmatranja stanja vladavine zakona u ovoj zemlji.
Nakon ostavke ili suspenzije tri vladina službenika povezana s Muskatom, zakonodavac EU Sven Gigold rekao je da prioritet misije "mora biti istraga svih potencijalnih veza s premijerom koji je tako dugo štitio i branio te ministre".
Osam meseci pre nego što je ubijena automobilom bombom, Karuana Galicia je na svom blogu tvrdila da je kompanija nazvana 17 Black Ltd., u vlšništvu Feneha, povezana sa malteškim političarima.
Ona je redovno na svom blogu objavljivala optužbe za korupciju i u različitim prilikama ciljala članove Muskatove vlade, uključujući Šembrija.
Trojica muškaraca su uhapšena zbog zbog postavljanja bombe, ali nije određen datum suđenja. Trenutna istraga ima za cilj da utvrdi ko je naredio atentat.