Отаџбина у Новој Црњи: Новине по Ђуриној песми назване
СРПСКА ЦРЊА: На новине „Отаџбина”, које издаје истоимени Културни клуб у Српској Црњи су посебно поносни. Садржајно је лист посвећен познатим Црњанима, личностима из историје, као и културним институцијама.
У нашим новинама могао се прочитати и разговор са министром културе и информисања Владаном Вукосављевић који је похвалио то што негујемо културно наслеђе и чувамо успомену на Ђуру Јакшића, каже Родољуб Бошкић, Директор Културног центра „Ђура Јакшић”, који је и заменик главног и одговорног уредника.
Први број „Отаџбине” објављен је пре три године и излази на 16 страна. Издавање помаже и Општина Нова Црња, а примерци су бесплатни за све грађане.
„Отаџбина” је и уписана у Регистар медија РС, иако према Бошкићевим речима, новине излазе два до три пута годишње, када се створе услови, односно скупи новац за штампање.
„Отаџбина” доноси и причу о дворцу Нојхаузен, споменику културе и једином дворцу на подручју Баната који је подигнут за време Другог светског рата, а данас стоји затворен.
Председник општине Нова Црња Владимир Бракус рекао нам је да локална самоуправа има планове за дворац око ког се налази више термалних извора, те би он могао у скорој будућности бити претворен у хотел, ресторан, а могуће и бању.
Дворац се налази на самој граници са Румунијом и урађен је у еклектичком маниру са елементима класицизма и барока. То је последњи изграђени дворац у Војводини, грађен у периоду од 1941. до 1943. године за високог официра немачке окупационе војске.
Дворац и данас делује импозантно са степеништем од ружичастог мермера, декоративним оградама од кованог гвожђа, столаријом од храстовине, а ентеријер је скоро у потпуности очуван и луксузно опремљен.
Културни клуб „Отаџбина” покренуо је и своју страницу otadzbina.org.rs, а назив није случајан, већ настао по чувеној песми Ђуре Јакшића. На сајту могу да се прочитају приче из Ђурине вароши, како још називају Српску Црњу, што се може видети и на табли на уласку у село, али и да се грађани информишу о најновијим активностима из њихове општине.
Сви грађани су позвани да учествују у креирању садржаја новина као и сајта, достављањем старих фотографија и разгледница Српске Црње, као и текстова из богате историје вароши.
Жеља нам је, истичу у новинама, да портал буде најбоља презентација нашег места, као и општине. У новинама се могу прочитати и приче о познатим Црњанима, поред Ђуре Јакшића, то су и његов синовац Милета Јакшић, Александар Зарин, поред чијих споменика и данас пролазе Београђани и Новосађани у својим градовима, ни не знајући да су дело Зарина, па Милутин Миланков, Драга Гавриловић, прва жена романописац у Србији, затим драмски писац Војислав Кузмановић, Владимир Миланков публициста, есејиста и књижевни историчар, али и фудбалер Милан Јовин, кошаркашица Гордана Грубин, као и глумац Миленко Павлов.
Маша Стакић
Пројекат „Нова Црња јуче, данас, сутра” реализује ДВП Продукција, а суфинансира Општина Нова Црња. Ставови у подржаном медијском пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.