Испијање чаја и плес у кинеском духу у Музеју шибица
Ученици Карловачке гимназије који уче кинески језик са својим лекторима из Конфуцијевог института у Новом Саду и професорима учествовали су у Музеју шибица у кинеској чајној церемонији, која се састојала из низа активности које промовишу мултикултуралну размену, уметност и стране језике.
Том церемонијом уједно је обележен и завршетак курса „Уметност чаја” те додељени сертификати ученицима који су га с успехом савладали код лекторке Чен Ју Ћи.
Учесници јучерашње радионице имали су прилику да буду „осликани” у духу традиционалних кинеских маски. Својеврсну церемонију осликавања лица извела је некадашња ученица Карловачке гимназије, сада студенткиња Академије уметности у Новом Саду Бела Бенишек.
– Чајна церемонија у Кини је настала још у време династије Танг – објашњава власница Музеја шибица и професор ликовног у Карловачкој гимназији Јована Поповић Бенишек. – Верује се да су у то време кинески монаси уз помоћ чајне церемоније одавали почаст природи. Њоме се посвећује пажња лепоти пет светова, а то су листићи чаја, вода за чај, топлота, односно загревање воде, чајник и шољице, као и окружење у којем се чај припрема. И онда, а и данас, од кључне је важности да особа која припрема чај буде смирена, као и да ужива у самом процесу јер се став и расположење онога ко припрема чај преноси и на напитак, тако да је избалансираност особе важан састојак.
Час кинеског плеса полазницима курса „Кинески плес и сценски израз” одржала је лекторка Зоу Вен Сјуе. Музеј шибица дао је допринос том догађају у виду поставке етикета и шибица пореклом из Кине. На њима су често приказани мотиви традиционалних маски.
То је први у низу догађаја који промовишу мултикултуралност, уметност и стране језике, које ће у наредном периоду приређивати Музеј шибица.
Зорица Милосављевић