Ispijanje čaja i ples u kineskom duhu u Muzeju šibica
Učenici Karlovačke gimnazije koji uče kineski jezik sa svojim lektorima iz Konfucijevog instituta u Novom Sadu i profesorima učestvovali su u Muzeju šibica u kineskoj čajnoj ceremoniji, koja se sastojala iz niza aktivnosti koje promovišu multikulturalnu razmenu, umetnost i strane jezike.
Tom ceremonijom ujedno je obeležen i završetak kursa „Umetnost čaja” te dodeljeni sertifikati učenicima koji su ga s uspehom savladali kod lektorke Čen Ju Ći.
Učesnici jučerašnje radionice imali su priliku da budu „oslikani” u duhu tradicionalnih kineskih maski. Svojevrsnu ceremoniju oslikavanja lica izvela je nekadašnja učenica Karlovačke gimnazije, sada studentkinja Akademije umetnosti u Novom Sadu Bela Benišek.
– Čajna ceremonija u Kini je nastala još u vreme dinastije Tang – objašnjava vlasnica Muzeja šibica i profesor likovnog u Karlovačkoj gimnaziji Jovana Popović Benišek. – Veruje se da su u to vreme kineski monasi uz pomoć čajne ceremonije odavali počast prirodi. Njome se posvećuje pažnja lepoti pet svetova, a to su listići čaja, voda za čaj, toplota, odnosno zagrevanje vode, čajnik i šoljice, kao i okruženje u kojem se čaj priprema. I onda, a i danas, od ključne je važnosti da osoba koja priprema čaj bude smirena, kao i da uživa u samom procesu jer se stav i raspoloženje onoga ko priprema čaj prenosi i na napitak, tako da je izbalansiranost osobe važan sastojak.
Čas kineskog plesa polaznicima kursa „Kineski ples i scenski izraz” održala je lektorka Zou Ven Sjue. Muzej šibica dao je doprinos tom događaju u vidu postavke etiketa i šibica poreklom iz Kine. Na njima su često prikazani motivi tradicionalnih maski.
To je prvi u nizu događaja koji promovišu multikulturalnost, umetnost i strane jezike, koje će u narednom periodu priređivati Muzej šibica.
Zorica Milosavljević