ХЕРОЈ УЛИЦЕ: Ивица Аугустин чува традицију Рибарског острва
КОНКУРС ДНЕВНИКА, НОВОСАДСКЕ ТЕЛЕВИЗИЈЕ И КОЛОР ПРЕС ГРУПЕ
Својом пожртвованошћу, добротом и великим трудом који улаже, чинећи то с великом љубављу, не би ли Рибарско острво остало тако јединствено по својој аутентичности и препознатљивости као бисер Новог Сада, председник Спортско-рекреативног риболовачког друштва „Рибарац” Ивица Аугустин, звани Цива, препознат је као херој своје улице. Стога су га комшије и номиновале, желећи да му се на неки начин захвале на томе што је својим залагањем успео да одржи традицију којом се острво дичи, балансирајући између обичаја и модерних трендова. Уз то, он кроз реализацију свакодневних активности доприноси стварању личног печата, којим ће Рибарско острво постати препознатљив бренд и ван наше земље.
– Цива организује све значајне аматерске спортске и културно-уметничке активности на простору Рибарца, а са свима нама организује и уређење, чишћење и коректан еколошки приступ очувању животне средине тог дела града – каже Ивана Олујић, која је и номиновала Ивицу за хероја улице. – Кроз филмске пројекције, музичке садржаје и рибље котлиће, он је тај који годинама уједињује позитивну енергију, негује повезивање деце и старијих и мотивише развијање љубави према природи и Дунаву.
Како нам је Цива рекао, сматра да је привилегија бити потомак једног од оснивача Удружења спортских риболоваца: његов деда био то пре 70 година, да би касније Ивичин отац одржао ту традицију, преносећи је даље и на њега самог.
– На Рибарском острву сам веома дуго, одмалена сам присуствовао свим дружењима, мноштву другарских риболовачких вечери, које су имале културно-уметнички програм, разна такмичења у пецању и спортске активности, али и посете ради одмора и рекреације – рекао је Ивица Аугустин. – Ово је увек било питомо место, с дивним дружењима, никада није било неких проблема јер сви ми говоримо искључиво језиком дружења и уважавања. Поента је да се стално нешто дешава, а ми се, у складу с могућностима, трудимо да одржимо ту традицију. У суштини, све што смо урадили на Рибарском острву, постигли смо договорима унутар наше заједнице, а од сакупљеног новца који су давали чланови реализовали смо разне акције, јер „договор кућу гради”.
Како је рекао, данас на Рибарцу има око 130 викендица, а свака кућа има савршено уређен врт, с погледом на отворени Дунав или Дунавац, који носи на стотине начичканих чамаца и бродића. Стога се и организују разне акције чишћења, да би се амбијент одржао чистим и угодним, да би свако увек пожелео да се врати.
– Некако се та свест дубоко усадила у навике оних који имају викендице на Рибарском острву, те увек свако очисти своје двориште и око њега, да би и сами уживали у природној лепоти којом острво зрачи – казао је наш саговорник. – Имамо домара који редовно прати стање и уклања смеће с обала, али му помаже и група ентузијаста који воле природу и желе да заштите животу средину у којој воле да бораве и проводе време од марта до новембра. Када видимо и да неки стари објекти праве проблеме и нису безбедни за људе због урушавања, у договору с газдама се трудимо то да санирамо. Обарали смо и стабла тополе која су била у лошем стању и већ правила проблеме комшијама.
Што се тиче друштвеног живота, Рибарско острво је последње две деценије све популарнија дестинација, како за Новосађане и посетиоце из околине, тако за туристе.
– Рибарско острво је лети увек живело, стога смо у почетку организовали разне манифестације за нас који смо ту одрастали, а данас је друштвени живот Рибарског острва привлачан и за оне који су тек почели да спознају његове лепоте – казао је Цива. – У последње две деценије је изграђен велики број ресторана с хотелским смештајем, затим су подигнути и бунгалови, а ту су и сплавови с развијеним угоститељством, стога је понуда шаролика. Наравно да и даље има традиционалних такмичења у кувању рибље чорбе и у пецању, али и разних приредби, уз учешће књижевника и певача. Организовали смо разне филмске мини-фестивале, а последња недеља августа је посвећена Данима Рибарца, стога се тада традиционално организују ликовна колонија за најмлађе, пецање на пловак за децу, игре без граница, као и разна друга такмичења, не бисмо ли боравак у природи приближили посетиоцима и учинили га интересантнијим.
Како каже наш саговорник, Рибарско острво је баш одлично место за одмор у природном окружењу. Задовољан је како оно изгледа, али и чињеницом да су, уз све потешкоће, успели да одрже традицију и хармонију.
По речима Ивице Аугустина, преко Конкурса за уређење запуштених простора у Новом Саду, у оквиру Фондације „Нови Сад 2021”, очишћен је најлепши део Рибарца – Шпиц – и направљен је део са столовима, бином и другим реквизитима, а цео простор има функцију амфитеатра у којем се реализују све манифестације. Он носи име „Владислав Каћански”, по нашем познатом глумцу, дугогодишњем члану и једном од оснивача првобитног Удружења, уз Ивичиног деду. Његова жеља је била да Рибарац има свој културно-уметнички кутак у којем ће људи моћи да уживају и ту жељу су му, на крају испунили.
И. Бакмаз