Преквалификација за ИТ за особе са инвалидитетом
БЕОГРАД: Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић посетио је данас Факултет организационих наука (ФОН) у Београду где је у Истраживачко-развојном центру разговарао с полазницима првог круга Програма преквалификација за ИТ за особе са инвалидитетом.
"Врло је важно да особе са инвалидитетом укључимо у наше друштво и један од начина јесте управо да им дамо прилику на запошљавање и да рушимо баријере и стереотипе који постоје о тим особама", рекао је Ђорђевић новинарима.
Изразио је задовољство што су особе са инвалидитетом на ИТ обуци и додао да верује да ће више њих, након обуке, добити прилику да раде.
Министар је рекао да је за следећу годину обезбеђено, за почетак, 150 милиона динара за обуку 1.000 ИТ стручњака, укључујући и особе са инвалидитетом.
"Жеља нам је да тај број буде и већи и сигурно ће бити, ако те особе после обуке добију прилику за посао", додао је Ђорђевић.
Програм преквалификације за ИТ покренут је на предлог Министарског савета за информационе технологије и иновационо предузетништво, којим председава председница Владе Србије Ана Брнабић.
Ово је први пут да тај програм укључује особе са инвалидитетом, а спроводи се уз помоћ Канцеларије за ИТ и еУправу, у сарадњи с Министарством за рад, запошљавање, борацка и социјална питања, Националном службом за запошљавање, Програмом УН за развој (УНДП) и Удружењем Форум младих са инвалидитетом.
Према речима директора Канцеларије за ИТ и еУправу Михаила Јовановића, Програм преквалификације за ИТ до сада је у неколико кругова прошло скоро 2.000 полазника.
"Полазници првог круга су направили такав резултат да је више од 30 одсто њих већ нашло запослење... овај, пети круг је организован за особе са инвалидитетом и омогућили смо да се за 15 полазника са територије града Београда одржи шестомесечни курс, три пута недељно и после тога још 120 сати практичне наставе", рекао је Јовановић.
Захвалио је Факултету организационих наука јер је то, како је рекао, једини факултет у Београду који има све услове да особе са инвалидитетом могу да прате овакве курсеве.
"Надам се да ћемо догодине покренути још неколико оваквих курсева и позивам све којима су потребни ИТ кадрови да ангажују особе које су завршиле преквалификације за ИТ, а посебно особе са инвалидитетом", додао је Јовановић.
Декан ФОН-а Милија Сукновић рекао је да тај факултет на овај начин изражава спремност и друштвену одговорност да подржи све пројекте Владе Србије, укључујући и пројекат преквалификације особа са инвалидитетом у ИТ сектор.
"Надам се да су полазници курса задовољни стицањем знања из области ИТ индустрије, чиме мењају своју професионалну оријентацију како би се на најбољи могући начин снашли у компанијама како домаћим, тако и међународним јер сви знамо да је знање пасош за будућност", додао је Сукновић.
Стална представница УНДП-а у Србији Франсин Пикап рекла је да 10 одсто особа са инвалидитетом има приступ интернету и додала да ИТ сектор у Србији брзо расте.