Обнавља се последња царска палата Николаја II
САНКТ ПЕТЕРБУРГ: Александрова палата, последњи дом руског цара Николаја II и његове породице пре него су стрељани поново ће бити отворена за јавност следећег лета, након обнове вредне више милиона долара, објавиле су руске власти.
Ова палата је међу најбољим радовима италијанског архитекте Ђакома Кваренгиа, изграђена је крајем 18. века за цара Александра И, а 1905. постала је стална резиденција последњег руског цара. Смештена је на рубу бивше царске приестонице Санкт Петербурга, а обнова је почела 2012.
За јавност је потпуно затворена после три године. Прве просторије које ће опет бити отворене за јавност су собе цара и царице и царско купатило дизајнирано у маварском стилу.
Александрова палата посебно је место, каже Олга Таратјанова, директорка музеја у Царском селу и објашњава да је изграђена искључиво за приватни живот царске породице.
За разлику од других палата, у Царском селу где су били летњиковци Романових, Александрову палату нису уништили нацистички војници током Другог светског рата. Служила им је као војно заповедништво и затвор. У дворишту је било гробље SS-ovaca.
Из ове су палате цар Николај и његова породица протерани у Тоболск у Сибиру у августу 1917. године. Касније су сви одведени у Јакетеринбург где су их погубили бољшевици.