У Атлетском клубу „Борац” на Клиси: Краљица спортова доступна свима
Атлетски клуб „Борац” основан је 2013. године и смештен је на Сентандрејском путу bb, на Клиси, а од пре девет месеци отворио је просторије и у Футогу.
Осим трчањем, које не изискује посебне услове и опрему, чланови клуба могу се бавити трчањем с препонама, скоком удаљ, као и бацачким дисциплинама. Одрасли и деца се могу пријавити и на рекреативне атлетске тренинге, док деца из вртића „Бубамара” на Клиси имају прилику да похађају школицу спорта с основама атлетике.
За председницу АК „Борац” Данијелу Шпирић оснивање клуба је било остварење сна и жеље која је годинама тињала у њој.
– Била сам велики таленат и преспективни такмичар, међутим, у погрешно време јер сам она генерација деце која је пропустила много прилика у животу због санкиција, затворених граница, малог броја такмичења и недостатка новца – присетила се Данијела Шпирић. – Нажалост, због тога, баш у време када је требало да достигнем своје снове и учествујем на европским и светским такмичењима, прекинула сам бављење атлетиком. Наставила сам живот, али даље гајећи велику љубав према краљици спортова, те сам након више година одлучила да учествујем на такмичењима као ветеран.
Ипак, осим надметања, Данијела Шпирић је имала потребу да стечено знање и искуство пренесе деци и младима, али и да им пружи прилику да се развијају и остваре своје снове, што је њој био ускраћено.
– Неколико година је требало да се усудим да оснујем атлетски клуб јер сам желела да он заживи, а не да се после неколико месеци угаси – искрена је била Данијела Шпирић. – Клиса и Слана бара су сјајна места јер је изграђен спортски центар – на једном месту су спортска хала, базен, фудбалски терен и атлетска стаза. Лети деца тренирају на игралишту ФК „Борац”, док у зимском периоду користимо спортску халу „Слана бара” која нас је „спасла”, а коју су нам обезбедили Градска управа за спорт и омладину, члан Градског већа Огњен Цвјетићанин и РК „Војводина”.
По речима наше саговорнице, након пет година рада и раста клуба на Клиси увидели су да се много малишана интересује и долази из других делова града попут Ветерника и Футога. И родитељи су у више наврата предлагали оснивање клуба и у тим приградским насељима.
– Нисам желела да донесем одлуку исхитрено, али сам на крају преломила и од пре девет месеци Футожани могу упознати и тренирати атлетику. Већ имамо више од 40 чланова, а посебну захвалност на разумевању и подршци дугујемо ОШ „Десанка Максимовић” из тог места, која нам је уступила на коришћење школску атлетску стазу, док током зимских месеци тренирамо у оближњој хали.
По речима Данијеле Шпирић, у великом броју деце се крије надареност за атлетику, а пошто је реч о једном од базичних спортова, предшколски узраст је право време да деца почну да се њоме баве, било рекреативно или професионално, пошто она повољно утиче на развој дечје психо-физичке снаге.
„Од школске клупе до атлетске стазе”
Атлетски клуб „Борац” је можда најпознатији по манифестацији „Од школске клупе до атлетске стзе”, која се организује на Клиси, док је манифестација „Школски дани на атлетској стази” први пут организована ове године у Футогу.
– Желели смо да приближимо деци шта је атлетика, како изгледају такмичења и да се њоме свако може бавити, па смо се одлучили да организујемо само трке на стазама различитих дужина – казала је Данијела Шпирић. – Нисмо желели да деца трче на сувише дугим стазама, већ да сваки малишан може да истрчи трку до краја и да увиди да је могуће победити. Вероватно су због тога обе манифестације брзо добиле на масовности. На Клиси је прве године учествовало око 1.000 деце, а већ ове године трчало их је више од 2.000. Када је реч о тркама у Футогу, иако су учествовали само ђаци ОШ „Десанка Максимовић”, пријавило се њих 600 што ми улива наду да можда у неком од њих чучи следећи велики српски атлетичар.
– Сваке године наши чланови освајају бројне награде на државним првенствима и школским такмичењима, а ове године смо први пут учествовали на Екипном државном првенсту за пионире – похвалила се наша саговорница, и додала да се до сад неколико малишана посебно истакло у скоковима и трчању па очекује да ће, кад мало стасају, постизати значајне резултате и с поносом рећи да су „деца која су одрасла у АК ’Борац’”.
С. Ковач
Фото: АК „Борац”
Пројекат „Нови Сад – Спортом до здравља” реализовао је „ДВП дигитал” уз подршку Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац