У развој Града и села инвестирана милијарда динара
КИКИНДА: Одборници Скупштине града Кикинде јуче су усвојили консолидовани извештај о извршењу одлуке о буџету Града Кикинде за првих девет месеци ове године.
Секретарка Секретаријата за финансије Снежана Ковачевић саопштила је да су првобитном одлуком о буџету приходи, примања и средства били планирани у износи од 2,6 милијарде динара, а након увећања за износ трансфера и донација буџет је увећан за пола милијарде динара и сада износи 3,1 милијарду динара.
Ковачевић је прецизирала да су у првих девет месеци реализовани приходи и примања и пренета средства из буџета и осталих извора у износу од 1, 87 милијарду динара, или 59,3 одсто у односу на првобитни план, увећан за наменска средства од других нивоа власти. Расходи и издаци су 1,83 милијарду динара, односно 58,4 одсто у односу на првобитни план.
Члан Градског већа Миливој Лињачки, таксативно је навео сва инфраструктурна улагања од почетка године:
- Наш приоритет јесте равномера развој града и села, а за инвестиције је издвојено око милијарду динара, што је највећи износ до сада. Поред осталог, окончана је изградња недостајућих садржаја на граничном прелазу Наково-Лунга, а за тај посао је издвојено 90 милиона динара. За изградњу моста и приступне стазе на Старом језеру инвестирано је 17 милиона динара, а у паркинг код Спортског центра „Језеро“ и маске на објекту додатних 11 милиона - навео је Лињачки.
На седници се могло чути да су значајна средства уложена у објекте образовања, али и у Дом здравља и Општу болницу. Осим новца из градског buyеta, кикиндско здраство помогли су НИС и покрајинска администрација. Одборници су подржали одлуку о задуживању за финансирање капиталних инвестиционих расхода. Одлуком се одобрава задуживање града Кикинде за износ до 500 милиона динара који ће бити искоришћен за решавање проблема пијаће воде у Кикинди, односно изградњу нових постројења за пречишћавање пијаће воде у селима и изградњу производне хале за инвеститоре.
- Ово кредитно задужење је један од начина да се реши питање снабдевања здравом пијаћом водом за све становнике на територији града. Могло је и другачије, али много раније. Спомињу се средства рудне ренте која се уплаћају, али морам да додам да тај уговор није склопила ни ова власт ни СНС. Износи за рудну ренту у ранијим годинама били су много већи, али се нико није сетио да определи део новца да би се део проблема снабдевања пијаћом водом решио – рекла је одборница Милица Трипиновић Попов.
Предлогом одлуке о наградама и признањима утврђен је назив највишег признања које се додељује, а то је Награда Града Кикинде. Установљена су и градска признања, названа су по знаменитим суграђанима: Јовану Ћирилову, др Павлу Кенђелцу, Стефана Бону, Ники Миркову, др Ранку Петровићу и Меланији Николић Гаичић.
М. Митровић
Пројекат „Кикинда данас“ реализује ДВП Дигитал, а суфинансира Град Кикинда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту не одражавају нужно ставове органа који је доделио средства.