Ускоро обнова просторија месне заједнице у Буковцу
У Буковцу, где су се на обронцима Фрушке горе први становници населили још за време Отоманског царства у 16. веку, тренутно, према незваничним подацима, живи више од 4.000 мештана.
Међу њима је и велики број деце, по чему је ово место у Срему познато и специфично, а због чега је сеоски вртић пре неколико година морао да се проширује. У последње време се, како сазнајемо, село шири према Алибеговцу и Петроварадину те се купују плацеви и досељавају мештани из града и то највише због мирног начина живота, брдовите околине обрасле буковом шумом и чистог ваздуха. Према речима председника Савета месне заједнице Буковац Предрага Тешановића, грађани се насељавају на ободима села јер су плацеви у тим крајевима доста јефтинији него у самом насељу.
– Село се данас шири, а до пре 30 година ниједна кућа није била изграђена на путу између првог стамбеног објекта у Буковцу до циглане у Петроварадину – прича Тешановић. – Проширењем села дошло је до тога да куће на вишим деловима Буковца током летњих дана немају воду или им је слабији притисак. Због тога смо направили базен за резервоар за воду на највишој тачки, чиме смо развукли водоводну мрежу. Било је делова села у којима уопште није било воде, а то су управо ти новонасељени крајеви. Сад ће, када базен буде пуштен у рад, цело село имати уједначен пристисак воде. Иначе у целом селу треба да се мењају водоводне цеви, али ће се то радити постепено.
Бољем развитку села требало би да допринесе и реновирање просторија месне заједнице, које је начео зуб времена и у којима су смештени и Удружење пензионера и сала за венчања. Обнова просторија се, како каже наш саговорник, очекује ускоро, а у првој фази биће замењен кров, изолација, фасада, столарија, столови и мокри чвор.
Због затрпаних канала падавине праве штету
Како тврди Предраг Тешановић, Буковац је једино место градске општине које има сву неопходну инфраструктуру. Канализацију су добили још 1993, а воду из градског водовода 1976. године. Ипак, како сазнајемо, мештани муку муче кад падну јаче кише.
– Највећи проблем нам праве атмосферске воде због пада, сва вода се спушта у центар села – истиче Тешановић. – Канал прима воду, али изнад има још неколико њих који су затрпани или преграђени, па вода ту излази, прелива се и одваљује асфалт и прави проблем. Од бујица се не може проћи улицом кад пада киша. Ми покушавамо да исправимо шта можемо.
– Сад смо у преговорима да реновирамо и биоскопску салу са бином у исто време, која има 180 места за седење и спојена је са месном заједницом – објашњава Предраг Тешановић. – Сала је идеална за неке мање приредбе, јер ми тренутно немамо где да покажемо село и да организујемо манифестације. План је да се та сала оспособи за разна културна дешавања, пошто тренутно она није у функцији. Некада је то била сала у коју су и пре Новог Сада стизали најновији филмови.
В. Бијелић
Фото: Ф. Бакић
Пројекат „Приградска насеља - Од оснивања до будућности” је суфинансирао Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства