Пророковић: Именовање Гренела порука САД Немачкој и ЕУ
БЕОГРАД: Душан Пророковић са Института за међународну политику у привреду сматра да је именовање америчког амбасадора у Немачкој Ричарда Гренела за изасланика САД у дијалогу Београда и Приштине највише порука Немцима, због чињенице да су, како он тврди, ставови Вашингтона и Берлина различити по питању будућности Балкана.
„Његово именовање није толико намењено нама, већ ЕУ, пошто је Гренел познат као човек који има лоше односе са званичним Берлином“, рекао је Пророковић за Косово Онлајн.
Он наводи да Гренел нема добре односе са званичним Берлином, те да је његов досадашњи рад у Немачкој изазавао доста протеста Берлина, који га оптужује да се меша у унутрашња питања Немачке.
Одговарајући на питање о надлежностима Гренела или Палмера, Пророковић каже да је позиција Гренела много боља, будући да је он изасланик председника САД, те је на основу тога његов ауторитет већи.
Пророковић је нагласио да је именовање заменика помоћника државног секретара САД Метјуа Палмера за специјалног изасланика за Западни Балкан била чиста симулација.
„Не видим никакав разлог зашто је државни секретар именовао свог заменика помоћника за специјалног изасланика. То у дипломатској пракси до сада није био случај, поготово што је Метју Палмеру све то већ било у опису посла”, објашњава Пророковић.
Он додаје да му читава ситуација делује веома конфузно и како наводи, с обзиром да ће се преговори и даље одвијати у оквирима ЕУ, питање је шта ће даље бити.
„Сигуран сам да у Бриселу не гледају баш на Жосепа Борела као на сјајно решење за медијацију, пошто Шпанија није признала Косово. Чини ми се да ситуација постаје још конфузнија. Ово јесте неки политички сигнал да ће амерички председник Доналд Трамп обратити пажњу на Косово током наредне године”, закључује Пророковић.