Петровић: Бићу спремна за ОИ квалификације
БЕОГРАД: Најбоља српска кошаркасица Соња Петровић рекла је да је после напорне сезоне морала да оде на операција колена, како би пред квалификације за Олимпијски турнир у фебруару била спремна да помогне репрезентацији у борби за Токио.
"Није био толико озбиљан подухват или то мени тако делује, пошто сам прошла и горе ствари. После првог дана сам изашла сам из болнице и из дана у дан се осећао напредак. Преко Кошаркашког савеза Србије смо организовали читаву операцију, изашли су ми у сусрет. Специфична је ситуација, јер кажу да је моје колено у оваквом стању је једно међу 100. Не може да се очекује да ћу имати опоравак по плану, али за сада све иде добро", рекла је Петровић Танјугу.
Због проблем са коленом каријера јој је висила о концу, а како каже, после сезоне у Евролиги и освајања бронзе на Европском првенству, дошао је и прави и последњи тренутак да уради захват.
"Дошао је последњи тренутак, јер више нисам могла да вучем ту повреду. Имала сам већ озбиљне повреде тог колена, имам само ту једну бољку која озбиљна и са којом не могу да будем мирна. До сада ми је у глави било издржи, колико будеш могла играј, али је последња сезона доказала да је то немогуће. Имала шм осећај као да пресипам из шупљег у празно. На ЕП селекторка је мора да калкулише колико ћу да играм. Једно је да трпим болове на терену, а дуго када трпим дневне болове када устајем из кревета и када идем улицом, па сам решила да одем на опреацију и да покушам да се у овој сезону и пред припреме за Олимпијске игре будем у неком бољем стању".
Чланица идеалне петроке на ЕП ове сезоне задужила дрес Ђироне на којем ће имати и ново презиме Васић (после удаје за српског веслача Милоша Васића, прим. аут), а повратак у Шпанију и почетак сезоне одложио је операциони захват.
"У Ђирону треба да се јавим у децембру. Неки временски оквир постоји, али све зависи од тога како ће мени тећи оправак. Надам се да ћу у новембру већ кренути са трчањем и трензима, како бих у децембру била спремна да играм. У Шпанији немају паузу за Божић, па ћу тако моћи да вежем два месеца да играм и да у фебруару за олимпијске квалификације будем у ритму".
Крилни центар српске репрезентације неко је без кога не може да се замисли завршни турнир женске Евролиге, а ова сезона је прилика да 13. пут за редом избори фајнал фор.
"Ђирона ако уђе у осмину финала Евролиге био би невиђени успех. Немамо толико звучних имена и ростер који може да парира еворлигашким екипама. Ићи цемо на енегрију и борбеност и мислим да није реално да се очекују нека велика достигнућа у ЕЛ. Верујем да ће ми бити тешко ако прекинем мој низ од 12 узастопних Ф4. Шта је ту је, мени је битније, да сада када сам свесна да сам при заласку каријере, да се вратим оном осећају због којег сам и почела да се бавим кошарком. Да играм са тим емоцијама и да сам срећна када сам на паркету."
Пре квалификација за Олимпијски турниру у фебруару, изабранице Марине Маљковић у новембру оцекује квалификациони прозор за Европско првенство 2021. године.
Ривали Србије у групи су Турска, Албанија и Литванија, а Соња овога пута неће моћи да помогне саиграчицама на терену.
"Ако селекторка сматра да је то добро за екипу, ја бих волела да будем у неком смислу уз девојке, да будем с њима током припрема, али сигурно нећу бити спремна да играм. За те будуће догађаје, мислим да више нема потребе да девојке из старијих генерација и ја износимо све то. На ЕП смо дали простора новим лицима да се наметну и можда су те квалификације прилика да оне крену да износе све то", рекла је Петровић и додала да је група ње лака, али да се због континуитета који српска репрезентација има у последњи шест година, питање пласмана не може довести у питање.
Пре Европског првенства које су заједно организовале Србија и Летонија, циљ српских кошаркашица био је пласман међу првих шест, како би се изборило место за квалификациони турнир за Олимпијске игре у Токију.
Србија је у београдској "Штарк арени" успела да се окити бронзаном медаљом, која ће по мишљењу кошаркашице Ђироне значајно утицати на самопоузадње екипе која ће се борити за олимпијску визу.
"Показало се да више нема земаља које не играју кошарку. Конкуренција јака и са те стране нам је било битно да имамо одређено самопоуздање са којим ћемо ући у те квалификације и мислим да нам је то ова медаља омогућила."
Од кошаркашица одличје на шампионату Европе није било очекивано из разлога што се пропустило Светско првенство, као и због резултата на ЕП 2017. године.
Овог лета јавност је остала разочрана петим местом кошаркаша на Светском првенству, где је Србија била један од фаворита за медаљу.
"Мислим да сам доста заштитнички настројена према свим нашим спортистима и никада не бих рекла да је пето место неуспех. Ми смо Србија, мала земља. Мислим да се тај резултат сматра неуспехом због атмосфере које је направљена у медијима, не само нашим, него и светским, да се очекује злато. Да су узели сребро или бронзу, на то би се исто гледало као на неуспех. Верујем да наши људи треба да схвате чега се ми све одрекнемо да бисмо били у репрезентацијји и да то радимо чисто својом вољом и из љубави. Знам да је свако од њих уложио много да би дошао у ту и да би на прави начин репрезентовао своју земљу. Не постоји спортиста који воли да губи. Никоме теже то није пало него њима самима", закључила је Петровић.