Петoро мртвих, 132 повређених у протестима у Ираку
БАГДАД: Пет људи је погинуло, а 132 је повређено данас у новим сукобима ирачких снага безбедности и демонстраната широм земље, чиме је број погинулих у протестима од јуче порастао на најмање седам.
У јужном ирачком граду Насирија дошло је до размене ватре када су елитне анти-терористичке јединице распоређене у том граду након што је полиција "изгубила контролу" над ситуацијом, преноси Ројтерс.
Протести, коју су почели јуче због незапослености, тешке економске ситуације и недостатка основних услуга као што су струја и вода, ескалирали су данас.
Многи демонстранти узвикивали су "пад режима", што је слоган коришћен 2011. године током Арапског пролећа.
Портпарил Министарства унутрашних послова изјавиоје да је једо дете погинуло када је демонстрант у југоисточном делу Багдеада бацио Молотовљев коктел на возило у којем су били цивили.
У јужном граду Насирија демонстрант је погинуо када је полиција отворила ватру да растера окупљене, док је други преминуо од задобијених повреда, речено је Ројтерсу из здравствених служби.
Полиција и војска отвориле су ватру и бациле сузавац како би растерале стотине демонстраната широм Багдада.
Влада је у јучерашњем саопштењу наведела да је међу повређенима 40 припадника безбедносних снага и оптужила "групе које су изазвале нереде" за насиље.
Ирачки премијер Адел Абдул Махди председавао је данас хитним састанком националног Савета безбедности, након којег је у саопштењу изражено жаљење због погибија и повређених на обе стране у уторак и подржано право на протесте и слободу изражавања.
У саопштењу нису поменути данашни протести.
"Савет подржава право на протесте, слободу изражавања и легитимне захтеве демонстраната, али осуђује чинове вандализма који су се десили током протеста", наводи се у саопштењу.
Додаје се да ће бити предузете одговарајуће мере како би се заштитили цивили, јавност и приватна својина.
Снаге безбедности блокирале су неколико путева у Багдаду, укључујућиу мост који води до утврђене Зелене зоне, где се налазе владине зграде и стране амбасаде, као део јаких мера безбедности.
У покушају да смири страсти, премијер је јуче обећао запослење за свршене студенте.
Он је наредио Министарству за нафту и другим владиним телима да уврсте квоту од 50 одсто за локалне раднике у будуће уговоре са страним компанијама.
Земља богата нафтом деценијама се суочава са тешкоћама, од владавине Садама Хусеина током које је годинама била под санкцијама Уједињених нација, преко америчке инвазије 2003. године и грађанског рата, до борбе против Исламске државе, над којом је 2017. године проглашена победа.