Чадеж: Идеја о „малом Шенгену“ пут до јединственог тржишта
БЕОГРАД: Председник Привредне комосре Србије (ПКС) Марко Чадеж сматра да је идеја председника Александра Вучића о укидању трговинских баријера између Србије, Северне Македоније и Албаније мора да се реализује у што краћем року и очекује да ту поруку са најављено гзаједничког састанка пошаљу заједно председник Вучић и премијери Зоран Заев и Еди Рама.
Та идеја се показала успешном у европском пројекту и у неким другим регионима који су то урадили. Сада је најважније да је та тема заиста приоритет онима који доносе одлуке у овом региону, нагласио је Чадеж.
Сматра да управо говор председника Вучића о повезивању региона у Генералној скупштини УН показује колико је важна та тема.
То је сада главна политичка тема и то је оно што не радује само привреду, већ што може да има директан утицај на то колики ћемо раст имати, да ли ћемо више извозити, да ли ћемо имати нових радних места..., оцењује председник ПКС.
Чадеж очекује да се са најављеног састанка председника Вучића са македонским и албанским премијерима Зораном Заевим и Едијом Рамом, пошаље јасна политичка порука у том смеру.
Очекујем да се у разговорима Вучића, Заева и Раме нађе један пут како да се идеја о ''малом Шенгену'' оперативно спроводи на радном нивоу кроз министарства, агенције и све управе које то морају да реализују. То је оно што је најважније. Једно је када ви имате политичку идеју, друго је када та идеја мора да се реализује на терену и то мора да буде основна идеја тог сусрета, закључио је Чадеж.
Идеја о тзв. "малом Шенгену" каже, практично значи тржиште без баријера где више неће бити случајева да роба чека и по два дана на границама, што је сада случај, то значи присуство на тржишту свих земља региона, као што и оне могу да рачунају на наше тржиште,
Према његовим речима, економски односи Србије са Албанијом и Северном Македонијом иду у том смеру, а сектор трговине и услуга је у сталном расту.
Међутим, он сматра да оно што је проблем и на чему треба додатно да се допринесе јесу управо административне баријере.
Хајде да препознамо и да признамо једни другима све документе који су потребни да би се нешто извезло или увезло - од ветеринарских сертификата, фитосанитарних сертификата, санитарне документације. Ако су наше нама валидне, онда су довољно валидне и другима у региону. Ми се сви оријентишемо ка европским правилима и ту нема неких великих проблема осим да седнемо и кажемо - да, признајемо једни другима све те документе, истиче Чадеж.
Он сматра да је реч о једној отвореној платформи и за друге државе из региона Западног Балкана.
Ми увек говоримо о шест економија Западног Балкана. Ако говоримо о Албанији, о Северној Македонији, о Србији, па и Приштини, мислим да треба да говоримо и о томе да сви будемо део тог једног јединственог економског подручја, додаје Чадеж.
Како наводи, сада разговарају Северна Македонија, Албанија и Србија, али очекује да ће се ова идеја на истим принципима проширити и на остале чланове и економије Западног Балкана.