few clouds
-1°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Посмртни остаци новосадских Јермена похрањени у новоизграђену костурницу

25.09.2019. 23:10 23:10
Пише:
Фото: Посмртни остаци новосадских Јермена похрањени у новоизграђену костурницу Фото: В. Фифа  

Посмртни остаци породице Ченази и новосадских Јермена освештани су и похрањени у новоизграђену костурницу испред Пупинове палате, нешто даље од места где је некад стајао споменик породици Ченази.

По речима директора Завода за заштиту споменика културе града Новог Сада мр Синише Јокића, споменик, који је због градње Пупинове палате пре три године уклоњен с Булевара Михајла Пупина, за месец дана би требало да буде постављен изнад костурнице, односно неколико метара даље од првобитног места.

– Надам се да смо успели да на достојанствен начин похранимо посмртне остатке наших суграђана, припадника јерменске заједнице, који су дали печат историји Новог Сада током 18. и 19. века – истакао је Синиша Јокић. – У бетонској костурници, односно заједничкој гробници, на металним полицама у 37 посебно означених пластичних кутија, налазе се костури 91 покојника и четири члана породице Ченази, заштићени тако да остану очувани и наредних векова.

Чин полагања костију пратио је жупник Цркве Имена Маријиног Роберт Ерхард, који је служио верски обред заједно с велечасним Данијелом Каточићем. Ерхард је том приликом објаснио да Нови Сад поседује велико мултикултурално, етничко и верско богатсво, као и да је веома важно покојницима кроз молитву исказати поштовање, те их достојно испратити на последњи починак.

Након рушења Комуналне банке, археолози су на том локалитету нашли посмртне остатке с некадашњег јерменског гробља, али и трагове праисторијског насеља. У prеthodnе три године пронађене кости су документоване, а пронађени археолошки артефакти предати музеју.

Споменик породици Ченази рестауриран је у конзерваторској радионици „Ђорђевић” из Београда и тренутно је у депоу компаније „Галенс”, где ће остати док се не заврши партерно уређење. У Заводу су нам недавно објаснили да је „Галенс” инвеститор свих радова, те да су они надзирали, односно контролисали да ли је све урађено у складу с конзерваторско-рестаураторским прописима.

Очишћен и обновљен споменик, који је због градње „Галенсовог” солитера 2016. године уклоњен, за месец дана ће бити враћен испред банке Интеза, мало даље од места на којем је некад био.

По речима директора ЈП „Урбанизам” Душана Миладиновића, споменик ће се налазити на травњаку, да би био на видном месту, а да ипак не смета пешацима. За месец дана би требало да буде завршено партерно уређење испред Пупинове палате и тада ће споменик породици Ченази бити враћен. На месту где је била Јерменска црква тротоар ће бити поплочан гранитом, с уцртаним контурама тог некадашњег верског објекта.

– У договору са Заводом за заштиту споменика културе, у оквиру обода цркве предвиђено да се на гранитном плочнику уради шара карактеристична за подове јерменских цркава – објаснио је Миладиновић. – Пошто ће се радити с гранитом у два тона, постављање камена ће можда трајати мало дуже, имајући у виду временске услове.

Надгробни споменик породице Ченази постављен је 1790. године и некада је био у порти Јерменске цркве, али пошто је тај верски објекат 1963. срушен, а гробље уништено, представља једино аутентично обележје о њиховом животу. Након рушења и изградње саобраћајнице, споменик је остао на Булевару Михајла Пупина, односно тада Булевару маршала Тита, као последњи траг некадашње Јерменске цркве, гробља, али и целе јерменске заједнице у Новом Саду.

Ј. Вукашиновић

 

Пише:
Пошаљите коментар
Ново вечно почивалиште породице Ченази испред банке Интеза

Ново вечно почивалиште породице Ченази испред банке Интеза

21.10.2016. 21:29 09:06