Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Posmrtni ostaci novosadskih Jermena pohranjeni u novoizgrađenu kosturnicu

25.09.2019. 23:10 23:10
Piše:
Foto: Posmrtni ostaci novosadskih Jermena pohranjeni u novoizgrađenu kosturnicu Foto: V. Fifa  

Posmrtni ostaci porodice Čenazi i novosadskih Jermena osveštani su i pohranjeni u novoizgrađenu kosturnicu ispred Pupinove palate, nešto dalje od mesta gde je nekad stajao spomenik porodici Čenazi.

Po rečima direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Novog Sada mr Siniše Jokića, spomenik, koji je zbog gradnje Pupinove palate pre tri godine uklonjen s Bulevara Mihajla Pupina, za mesec dana bi trebalo da bude postavljen iznad kosturnice, odnosno nekoliko metara dalje od prvobitnog mesta.

– Nadam se da smo uspeli da na dostojanstven način pohranimo posmrtne ostatke naših sugrađana, pripadnika jermenske zajednice, koji su dali pečat istoriji Novog Sada tokom 18. i 19. veka – istakao je Siniša Jokić. – U betonskoj kosturnici, odnosno zajedničkoj grobnici, na metalnim policama u 37 posebno označenih plastičnih kutija, nalaze se kosturi 91 pokojnika i četiri člana porodice Čenazi, zaštićeni tako da ostanu očuvani i narednih vekova.

Čin polaganja kostiju pratio je župnik Crkve Imena Marijinog Robert Erhard, koji je služio verski obred zajedno s velečasnim Danijelom Katočićem. Erhard je tom prilikom objasnio da Novi Sad poseduje veliko multikulturalno, etničko i versko bogatsvo, kao i da je veoma važno pokojnicima kroz molitvu iskazati poštovanje, te ih dostojno ispratiti na poslednji počinak.

Nakon rušenja Komunalne banke, arheolozi su na tom lokalitetu našli posmrtne ostatke s nekadašnjeg jermenskog groblja, ali i tragove praistorijskog naselja. U prethodne tri godine pronađene kosti su dokumentovane, a pronađeni arheološki artefakti predati muzeju.

Spomenik porodici Čenazi restauriran je u konzervatorskoj radionici „Đorđević” iz Beograda i trenutno je u depou kompanije „Galens”, gde će ostati dok se ne završi parterno uređenje. U Zavodu su nam nedavno objasnili da je „Galens” investitor svih radova, te da su oni nadzirali, odnosno kontrolisali da li je sve urađeno u skladu s konzervatorsko-restauratorskim propisima.

Očišćen i obnovljen spomenik, koji je zbog gradnje „Galensovog” solitera 2016. godine uklonjen, za mesec dana će biti vraćen ispred banke Inteza, malo dalje od mesta na kojem je nekad bio.

Po rečima direktora JP „Urbanizam” Dušana Miladinovića, spomenik će se nalaziti na travnjaku, da bi bio na vidnom mestu, a da ipak ne smeta pešacima. Za mesec dana bi trebalo da bude završeno parterno uređenje ispred Pupinove palate i tada će spomenik porodici Čenazi biti vraćen. Na mestu gde je bila Jermenska crkva trotoar će biti popločan granitom, s ucrtanim konturama tog nekadašnjeg verskog objekta.

– U dogovoru sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture, u okviru oboda crkve predviđeno da se na granitnom pločniku uradi šara karakteristična za podove jermenskih crkava – objasnio je Miladinović. – Pošto će se raditi s granitom u dva tona, postavljanje kamena će možda trajati malo duže, imajući u vidu vremenske uslove.

Nadgrobni spomenik porodice Čenazi postavljen je 1790. godine i nekada je bio u porti Jermenske crkve, ali pošto je taj verski objekat 1963. srušen, a groblje uništeno, predstavlja jedino autentično obeležje o njihovom životu. Nakon rušenja i izgradnje saobraćajnice, spomenik je ostao na Bulevaru Mihajla Pupina, odnosno tada Bulevaru maršala Tita, kao poslednji trag nekadašnje Jermenske crkve, groblja, ali i cele jermenske zajednice u Novom Sadu.

J. Vukašinović

 

Piše:
Pošaljite komentar
Novo večno počivalište porodice Čenazi ispred banke Inteza

Novo večno počivalište porodice Čenazi ispred banke Inteza

21.10.2016. 21:29 09:06