Бокс јача менталну и физичку способност
На здрав живот утичу бројни фактори, од здраве исхране, креирања позитивних мисли и ставова, до бриге о животној средини.
Једна од ставки битних за здраво тело је и укључивање спорта у своје свакодневне активности. Неки спортови у први мах се могу чинити агресивним, па самим тим и неприступачним, међутим, све док не почне да га практикује, човек није ни свестан тога да му баш такав спорт можда највише одговара.
Као такав, бокс се сврстава у борилачке спортове високог интензитета, а иако понекад делује насилно, заправо представља и племениту вештину јер је веома битно успоставити менталну снагу и концентрацију. Једном речју, бокс је спој тренинга снаге и издржљивости, менталног и кардио-тренинга.
– За време борбе, али и много пре ње, боксери стално морају да размишљају о свом противнику, разрађују своје и противникове тактике, па и наредне потезе, не би ли успели да што више избегну ударце – каже тренер бокса Мирослав Пагонис из „Пагонис-про” клуба. – Док размишљају, морају се стално правилно кретати по рингу и водити рачуна о исправном дисању. Иако многи тврде да у боксу ноге немају јаку функцију, оне једнако учествују у раду јер тело мора бити координисано током покрета. Тако се, осим снаге, повећава потрошња енергије, а побољшавају равнотежа, агилност, али и енергија.
По Мирослављевим речима, предности бокс-тренинга су бројне. С обзиром на то да се користе и руке и ноге, бокс активира све мишиће у телу, топи масне наслаге, обезбеђује брзо топљење калорија, док истовремено побољшава издржљивост плућа и срца.
– Током интензивног спаринга или ударања у џак, луче се серотонин и ендорфин, односно хормони среће, што утиче на смањење стреса и опуштање организма – каже наш саговорник. – У том тренутку када си у рингу или на тренингу и лупаш у yak, не размишљаш о прошлости или о нечему шта ће се десити у будућности. Особа је ту присутна, одмах и сада, размишља о том тренутку, тако да елиминише све бриге које је муче. Веома важно је да бокс подстиче развој самопоуздања, а истовремено расте и мотивација за обављањем свих осталих животних функција. Данас имамо проблем велике ескалације вршњачког насиља и у плановима ми је да покренем бесплатну школу за децу – жртве насиља, не бих ли их подстакао да раде на себи у физичком смислу, али првенствено на јачању менталне свести и подизању самопоуздања. То је нешто што бокс може учинити.
На крају крајева, како каже, на тренинзима увек постоји нешто ново што се може научити, а бенефити су вишеструки, стога је бокс спортска дисциплина која у великој мери може допринети, како здравом телу, тако и здравом духу.
И. Бакмаз
Пројекат „Спортом до здравља” је реализовао „ДВП Дигитал” уз подршку Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.