Boks jača mentalnu i fizičku sposobnost
Na zdrav život utiču brojni faktori, od zdrave ishrane, kreiranja pozitivnih misli i stavova, do brige o životnoj sredini.
Jedna od stavki bitnih za zdravo telo je i uključivanje sporta u svoje svakodnevne aktivnosti. Neki sportovi u prvi mah se mogu činiti agresivnim, pa samim tim i nepristupačnim, međutim, sve dok ne počne da ga praktikuje, čovek nije ni svestan toga da mu baš takav sport možda najviše odgovara.
Kao takav, boks se svrstava u borilačke sportove visokog intenziteta, a iako ponekad deluje nasilno, zapravo predstavlja i plemenitu veštinu jer je veoma bitno uspostaviti mentalnu snagu i koncentraciju. Jednom rečju, boks je spoj treninga snage i izdržljivosti, mentalnog i kardio-treninga.
– Za vreme borbe, ali i mnogo pre nje, bokseri stalno moraju da razmišljaju o svom protivniku, razrađuju svoje i protivnikove taktike, pa i naredne poteze, ne bi li uspeli da što više izbegnu udarce – kaže trener boksa Miroslav Pagonis iz „Pagonis-pro” kluba. – Dok razmišljaju, moraju se stalno pravilno kretati po ringu i voditi računa o ispravnom disanju. Iako mnogi tvrde da u boksu noge nemaju jaku funkciju, one jednako učestvuju u radu jer telo mora biti koordinisano tokom pokreta. Tako se, osim snage, povećava potrošnja energije, a poboljšavaju ravnoteža, agilnost, ali i energija.
Po Miroslavljevim rečima, prednosti boks-treninga su brojne. S obzirom na to da se koriste i ruke i noge, boks aktivira sve mišiće u telu, topi masne naslage, obezbeđuje brzo topljenje kalorija, dok istovremeno poboljšava izdržljivost pluća i srca.
– Tokom intenzivnog sparinga ili udaranja u džak, luče se serotonin i endorfin, odnosno hormoni sreće, što utiče na smanjenje stresa i opuštanje organizma – kaže naš sagovornik. – U tom trenutku kada si u ringu ili na treningu i lupaš u yak, ne razmišljaš o prošlosti ili o nečemu šta će se desiti u budućnosti. Osoba je tu prisutna, odmah i sada, razmišlja o tom trenutku, tako da eliminiše sve brige koje je muče. Veoma važno je da boks podstiče razvoj samopouzdanja, a istovremeno raste i motivacija za obavljanjem svih ostalih životnih funkcija. Danas imamo problem velike eskalacije vršnjačkog nasilja i u planovima mi je da pokrenem besplatnu školu za decu – žrtve nasilja, ne bih li ih podstakao da rade na sebi u fizičkom smislu, ali prvenstveno na jačanju mentalne svesti i podizanju samopouzdanja. To je nešto što boks može učiniti.
Na kraju krajeva, kako kaže, na treninzima uvek postoji nešto novo što se može naučiti, a benefiti su višestruki, stoga je boks sportska disciplina koja u velikoj meri može doprineti, kako zdravom telu, tako i zdravom duhu.
I. Bakmaz
Projekat „Sportom do zdravlja” je realizovao „DVP Digital” uz podršku Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.