Црногорски покрет тражи забрану уласка патријарха Иринеја у Црну Гору
ПОДГОРИЦА: Црногорски покрет најавио је да ће тражити забрану уласку патријарха Иринеја у Црну Гору, чији долазак је најављен поводом обележавања 800 година од аутокефалности Српске православне цркве у тој држави, крајем септембра у Будви, пише подгоричка Побједа.
Како преноси подгорички дневник, забрану уласка патријарха Иринеја у Црну Гору тражиће због његове изјаве од 24. јула прошле године да је "у Црној Гори цркви горе него под Османлијама, а Србима него у НДХ".
Овај покрет сматра да је патријарх Иринеј то изјавио намено и да је притом, како се наводи, злонамерним интерпретирањем чињеница "распирио антицрногорске страсти код црногорских Срба с циљем да их наоруза мржњом против сопствене домовине", те да је у томе успео.
Црногорски покрет је најавио и да ће Врховном државном тужилаштву поднеити кривичну пријаву против Организационог одбора за обелезавање 800 година аутокефалности СПЦ, на челу с челником цетињске филијале Српске православне цркве Амфилохијем, због наводно више кривичних дела која се односе на деловање против уставног уређења и безбедности, изазивања националне, расне и верске мржње до девастације и присвајања културног добра.
За митрополита Амфилохија кажу да је, речју и делом, “инспиратор, иницијатор, организатор и руководилац свих организација којима је циљ рушење уставнога поретка и анексија Црне Горе Србији, и то по сваку цену и без обзира на жртве, а да је СПЦ “у Црној Гори дубоко антицрногорска и антиевропска институција у функцији великодржавних интереса Србије, која против ове земље води необјављени рат још 1989.", преноси Побједа.
Обележавање 800-те годишњице аутокефалност Српске православне цркве и свеосавља у Црној Гори и Боки планирано је скупом у Будви 27. и 28. септембра, у грбаљскоме Манастиру Подластва.
Из ЦП кажу да најава скупа садржи две неистине да је Српска црква пуних 800 година аутокефална, те да је светославље присутно 800 година у Црној Гори и Боки.
Српска црква, наводи се у пријави, стекла је аутокефални статус тек 1922. године, томосом васељенскога патријарха Мелетија, а светосавље, истичу из ЦП, као политичко-шовинистичка идеологија осмишљено је пред сами Други светски рат.
Неистина је, тврде и то што је на дну најавног плаката написано да се навршава и 1500 година од оснивања Манастира Подластва.
За манастир кажу да је, највероватније, саграђен, можда у XV веку, а ктитор му се не зна.
Тврде и да је намера организатора да “подстакну великосрпске шовинисте да земљу доведу у потчињен статус Србији што је по закону ажњиво", те да их охрабре да се у коначници боре да територију Црне Горе припоје Србији, или Боку Которску издвоје из Црне Горе, што је, кажу такође кажњиво.
Организатори, сматрају Црногорском покрету, желе да тим скупом “охрабре да употребе све моћи да промне уставно уређење земље што је, такође, кажњиво.
Сматрају, такође, да је циљ овог скупа и да се “употребе маса и званичници из Србије" који ће на њему говорити као врста, како кажу, "јавне претње уставном уређењу"и да “охрабре великосрпске шовинисте да на било који начин свргну неке од највиших државних органа Црне Горе или представника тих органа".