Траг цара Јована Ненада Црног
СУБОТИЦА: На историјској трибини под називом „Ко је био цар Јован Ненад –Црни“ гост-предавач био је професор др Борис Стојковски, историчар, професор Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду.
Кроз подсећање на ову значајну историјску личност, осветљена је Суботица и околина у 16. веку, након Мохачке битке и пропасти средњовековне Угарске пред Турцима. Његово царство кратко је трајало, али идеја о ослобађању српских крајева од Турака, опстаће вековима, отуд на споменику који му је посвећен у Суботици стоји: „Твоја је мисао победила”.
Стојковски је аутор студије „Цар Јован Ненад“, објављене прошле године у издању Српског института у Будимпешти. Истраживање је започео још 2006. године, на препоруку и савет ментора и професора Петера Рокаија, а реч је о до сада најкомплетнијој студији на ову тему.
-За Јована Ненада се тада знало у Мадриду, Лондону, Венецији, Бечу, Кракову, Будиму...У том времену, тих 11 месеци колико је владао и водио моћну војску био је веома битна личност не само за Србе него и за тадашњи свет - рекао је Стојковски. Организатор трибине је суботичко Удружење „Арсеније Чарнојевић”, које се бави неговањем и промоцијом аутентичне српске културе и традиције Суботице и ширег простора Бачке, Баната и Срема.
- Симболично је и прикладно да прича о Србима на панонским просторима крене од једне тако велике личности у историји ових крајева, каква је цар Јован Ненад Црни, за којег се везује много легенди и прича, а ми смо овде добили прилику да чујемо више од стручних људи који су се бавили тим историјским периодом - каже председник Удружења Илија Марков.
Четири века након његове смрти, 27. новембра 1927. године на тргу испред Градске куће у Суботици откривен је споменик који је израдио Петар Палавичин. Национални печат који је имало ово уметничко дело, одредио је његову даљу судбину. Прво су га уклониле фашистичке власти 1941. а комунистичке власти га нису вратиле на старо место по завршетку рата. Мермерне фигуре су остале да леже обезглављене у дворишту тадашњег музеја. У новембру 1991. године споменик је враћен на трг у центру Суботице.
С. Иршевић