Немачка влада усвојила мере за постизање климатских циљева
БЕРЛИН: Немачка влада постигла је данас након дуге седнице договор око климатског пакета којим би требао обезбедити постизања климатских циљева Немачке до 2030. године.
"Иза нас је један дуг и радно интензивни састанак. Но на крају смо ипак у владином одбору посвећеном климатској политици донели закључке за остварење климатских циљева до 2030. и за раздобље након тога", рекла је канцеларка Ангела Меркел након седнице климатског одбора немачке владе, тзв. климатског кабинета, која је започела синоћ.
Пакет мера демохршћанско-социјалдемократске владе Ангеле Меркел предвиђа субвенције у стамбеном и саобраћајном сектору којима би се финансирао прелаз на одрживе изворе енергије као и бољу топлотну изолацију објеката.
Истовремено би фосилна горива попут бензина, дизела, лож уља и угља поскупели због поступног увођења обрачунавања додатне таксе која би се равнала по количини емисије угљен диоксида.
Према неким проценама, ова мера би требало да поскупи гориво за око 12 евро цента по литри. Заузврат би они који аутомобилом путују на посао уживали у већим порескним олакшицама.
Мере предвиђају и појефтињење одрживих облика саобраћаја попут путовања железницом уз истовремено поскупљење домаћих летова.
Меркелова је упозорила на то да је приликом доношења мера обраћана пажња на то да те мере буду оствариве у пракси.
"Политика је оно што је оствариво у пракси", рекла је Меркелова, пренела је Хина.
Њен заменик и министар финансија Олаф Шолц (Социјалдемократска странка Немачке СПД) упозорио је на то да успркос предвиђеним трошковима од 53 милијарде евра за потребе климатског пакета неће бити нових задужења.
Он је истовремено упозорио на покрет "Петком за будућност" на чијим протестима се само данас у Берлину окупило преко 250.000 грађана.
"Петком за будућност" нас је све добро протресао. Климатским пакетом смо сада учинили праву ствар", рекао је Шолц.
Климатски пакет су позитивно прихватила финансијска тржишта.
Акције енергетских и аутомобилских компанија су забележиле лагани раст после подне.
Удружења за заштиту животне средине су, напротив, критиковале владин климатски пакет као непотпун и преспор.
"Ове одлуке неће бити довољне ако се желе остварити климатски циљеви", рекла је Клаудија Кемферт из Немачког института за економска истраживања.
Закључке немачке владе, такође, је критиковала и парламентарна опозиција.
Алтернатива за Немачку (АфД) говори о "идеологији на рачун грађана", а Либерално-демократска странка о "мешавини некоординисаних мера".
Према испитивању института Форса за медијску кућу РТЛ, 68 одсто грађана Немачке је спремно да промени своје навике ако би то погодовало заустављању климатских промена.