У Србији три хиљаде људи живи с ХИВ-ом
НОВИ САД: У првих шест месеци ове године у Србији је смањен број оболелих од сифилиса, гонореје и гениталне хламидијазе у односу на исти период прошле године, док је повећан број инфицираних ХИВ-ом и оболелих од АИДС-а, али је смањен број умрлих од сиде.
Према подацима Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" у првој половини ове године регистровано је 417 особа оболелих од сифилиса, гонореје и гениталне хламидијазе, што је за 35 одсто мање у односу исти период prеthodnе године када је пријављен 641 случај. Смањење је забележено јер је значајно мање пријављених случајева оболевања од гениталне хламидијазе.
Од почетка јануара до краја јуна било је 276 оболелих, док је у истом периоду прошле године било 514 оболелих.
Највећи број оболелих од сифилиса, гонореје и гениталне хламидијазе регистрован је на територији Војводине - 135 случајева, Београду - 91 оболели од сифилиса и гонореје и ниједан случај гениталне хламидијазе.
У „Батуту“ кажу да је хламидијаза значајан јавноздравствени проблем због тога што нелечена инфекција као последицу може имати упалу репродуктивних органа, смањење плодности, као и компликације током трудноће, превремени порођај. Како истичу лекари, хламидијална инфекција, као и друге сексуално преносиве инфекције, у значајној мери олакшавају преношење ХИВ-а.
Институту Батут у првих шест месеци ове године пријављене су 94 особе којима је новооткривена инфекција узрокована ХИВ-ом, док је у истом периоду прошле године било 76 новоинфицираних. Највише новоинфицираних је регистровано у Београду 35 особа, а у Војводини 28 особа.
У истом периоду регистровано је 26 особа оболелих од сиде и шест особа умрлих од АИДС-а. У првој половини прошле године регистоване су 23 особе оболеле од сиде, а умрло је девет пацијената.
У Батуту наводе да се у Србији од 2008. године бележи пораст броја особа инфицираних ХИВ-ом, а да се региструје значајна редукција оболевања и умирања од сиде.
Пад оболевања и умирања од АИДС-а је резултат примене комбиноване, високоактивне антиретровирусне терапије која је од 1998. доступна свим особама инфицираним ХИВ-ом и у потпуности иде на терет Републичког фонда за здравствено осигурање - наводе у Батуту.
Процењује се да је крајем 2018. у нашој земљи 3.000 особа живело са ХИВ-ом, од којих шестина не зна да је инфицирана ХИВ-ом (око 500). Подсећају на то да инфекција узрокована ХИВ-ом може дуго протицати без икаквих знакова и симптома и да је једини начин да се открије тестирање које се може бесплатно урадити у 24 института и завода за јавно здравље у Србији и у Заводу за здравствену заштиту студената у Београду.
Е. Д.