Ребић: Акција на Атлантику 90 одсто заслуга српске полиције
БЕОГРАД: Акција у којој је у близини Азорских острва у Атлантском океану заплењено око 800 килограма кокаина и разоткривена криминална група, коју су чинила четири српска држављанина и два страна, 90 одсто је заслуга спрског тужилаштва и полиције, изјавио је данас директор полиције Владимир Ребић.
"Упркос томе што се акција догодила ван територије Србије, ово хапшење је 90 одсто заслуга српског Тужилаштва и полиције, с обзиром је свеобухватну оперативну обраду водила српска полиција", рекао је Ребић за ТВ Пинк.
Према његовим речима, српска полиција је више месеци пратила те људе, који су више пута путовали за Латинску Америку да би набавили кокаин и једрилицу која је касније у Мексику прерађена за товар тог наркотика.
"Када смо имали све податке, ми смо са тим подацима обавестили шпанску полицију која је брзо реаговала, пресрела их на отвореном мору и пронађено је 800 килограма кокаина у вредности од 50 милиона евра", навео је Ребић.
Каже да су у тој акцији ухапшена три српска и два страна држављана, док се за једним српским држављанином трага.
Ово је још један пример, навео је Ребић, зашто је српска полиција пожељан парнтер у међународним акцијама против организованог криминала, додајући да српску полицију и Интерпол сврстава међу првим партнерима.
Истиче да се српска полиција дала свој допринос и у сличним акцијама у мају у јулу ове године, када је у Хонг Конгу и Швајцарској, у две одвојено акције, заплењено близу тону кокаина.
Према његовим речима, у prеthodnih осам месеци на територији Србије је заплењено близу три тоне наркотика, а ухапшено око 7.000 људи, додајући да је спречавање шверца наркотика један од основних приоритета МУП-а.
Посебно забрињава чињеница, каже Ребић, што се у Србији све чешће као дилери дроге појављују малолетна деца и апеловао на родитеље да поведа рачуна о деци.
Додаје да су српска јужна покрајина и Албанија плодно тло за узгај марихуане и да значајне количине марихуане долазе из тих крајева, али да на тој рути заступљен и херион.
Говорећи о саобраћајној ситуацији у Србији, Ребић каже да у току једне године између 500 и 600 људи у Србији изгуби живот у саобраћајној несрећи, додајући да је овог лета погинуло 178 људи, највећи број младих до 35 година.
Због тога су у последње време, додаје Ребић, предузете мере спречавања брзе вожње, искључење из саобраћаја особа које су возиле под дејством алкохола, а да је највише учињено на заштити деце око школа, јер у тој зони није било страдале деце.