Калеидоскоп културе од 24. августа до 30. септембра, богат програм
Други „Калеидоскоп културе” биће одржан од 24. августа до 30. септембра на више од 80 места у граду и, кроз заједничку културу стваралаштва, претвориће Нови Сад у „град-сцену”, саопштено је на конференцији у Градској кући, на којој је представљен програм манифестације.
Другачији по томе што повезује просторе и програме, као и саме учеснике, „Калеидоскоп” кроз више уметности представља јединствену слику разноликости нашег града, а у избору више од 400 програма свако ће бити у прилици да обликује свој калеидоскоп културе. Платформа „Калеидоскоп културе” део је пројекта „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе”, а детаљне информације о програму могуће је пронаћи на сајту kaleidoskop.ns2021.rs.
– Пред нама је још један низ добро осмишљених културних дешавања, односно један процес кроз који је обједињен највећи број тих догађаја – истакао је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић. – За нас је најважније да, кроз институције културе, укључимо што већи број грађана и да грађани буду носиоци различитих пројекта и да им приближимо културна дешавања. То није питање неког елитистичког концепта. То је осмишљено у контексту да култура припада грађанима, Новосађанима, и да прикажемо да је култура најбољи део Новог Сада. По неким истраживањима, тему Европске престонице културе и све у вези с културом грађани изузетно подржавају. Полицентричност културних дешавања је свакако идеја водиља свих нас.
Концепт културе се све више шири, што је и жеља суграђана, те се градоначелник овом приликом осврнуо и на изградњу нове културне станице на Клиси, након чега је у плану једна на Новом насељу, потом ОПЕНС центар у Кинеској четврти.
– Када имате тако велики број програма и уметника, тешко је све поименце побројати, међутим, ја бих издвојио да, кроз идеју преплитања пет врста уметности – архитектуре, књижевности, извођачке, примењене и визуелне – током пет седмица „Калеидоскопа” издвајамо пет култних места у граду, по аутентичности значајних за Новосађане, као и за друге посетиоце и туристе – нагласио је директор Фондације „Нови Сад 2021” Немања Миленковић. – Програмом у подграђу Петроварадинске тврђаве, као једном од најзначајнијих инфраструктурних пројеката у припреми Новог Сада за Европску престоницу културе, отворићемо манифестацију. Причу о архитектури ћемо 24. августа у 21 час започети визуелном пројекцијом „Новосадске капије”, која је срушена пре готово 100 година.
Књижевно јутро на Најлон пијаци
Међу догађајима који показују аутентичност „Калеидоскопа културе” биће и својеврсно књижевно јутро у оквиру Међународног фестивала прозног стваралаштва „Просефест”. Последњег дана тог књижевног фестивала, 28. септембра, у 7 сати ујутру публика ће присуствовати несвакидашњем догађају који књижевност смешта на једну од најужурбанијих локација у граду – Најлон пијацу. На чувеном Најлону публици ће се представити Милутин Ж. Павлов, који ће читати одломак из свог романа „Шармер мале вароши” и разговарати с публиком.
„Шетњом кроз наслеђе” биће представљене обновљене зграде, као и план за обнову наредних. Уз то ће бити приказан филм о развитку Петроварадинске тврђаве и представљена тема претварања Београдске улице у пешачку зону. Кроз представу „Бацачи прстију” Шабачког позоришта представиће се победници Стеријиног позорја за савремени текст, а биће уприличена и изложба посвећена Бановини, која ове године пуни 80 година.
– Други догађај који бих издвојио је гостовање Загребачке филмхармоније, чиме ћемо обележити 130. годишњицу од рођења једног од највећих комичара свих времена Чарлија Чаплина, кроз два његова филма – „Пасји живот” и „Малишан”, заједно с 50 музичара Загребачке филхармоније у Парку присаједињења – рекао је Миленковић. – Несвакидашњи концерт уз пројекцију филма под звездама је европски прекогранични пројекат Хрватске и Србије, у којем је партнер Музичка омладина Новог Сада.
И ове године, као и прошле, Корзо је један од кључних догађаја, а биће одржан 14. септембра. Булевар Михајла Пупина, у самом центру града, постаће својеврсна позорница, на којој наступају виртуози класичне музике. Догађај због којег Нови Сад може парирати европским метрополама обележиће наступ Војвођанског симфонијског оркестра, пијанисткиње Рите Кинке и виолинисте Роберта Лакатоша, под диригентском палицом Александра Којића.
– Примењена уметност ће кроз „Калеидоскоп” оживети и Железничку станицу – додао је Немања Миленковић. – Победници 14. прашког квадријенала биће представљен Новосађанима од 21. до 23. септембра. Пројекат „Ове зграде говоре истину” састоји се из неколико делова, што значи да ће публика имати прилике да види различите уметности у аутентичном простору Железничке станице – изложбу, перформанс и кратак видео „Кино-култура”.
Велики део програма овогодишњег „Калеидоскопа” одвијаће се у културним станицама „Свилара“ и „Еђшег“, на које су Новосађани већ навикли као просторе у којима могу пронаћи бројне садржаје током читаве године, али и учествовати у њиховом настанку, а Културна станица „Еђшег” обележиће и годишњицу отварања.
Б. Павковић