Стари студенти прелазе на болоњу, нема новог продужетка
Стари студенти неће добити још једну шансу да факултете заврше према програму по којем су их уписали пре званичног увођења Болоњског система студирања 2005. године, изјавио је Министар просвете Младен Шарчевић.
Министар је рекао да више не постоје ни технички услови да им се још једном продужи рок који је усвојен у Скупштини Србије последњег дана септембра прошле године.
- Мора се већ једном пресећи. Већ сам им двапут чинио услугу и покретао питање продужетка рока. Нема шансе да сада то учиним - рекао је Шарчевић за “Политику”.
Председник скупштинског Одбора за образовање Муамер Зукорлић рекао је да Одбор неће одржати седницу посвећену тој теми уколико Министарство просвете, односно Влада Србије не покрене питање још једног продужетка рока за студирање према старом програму за академце који поседују индекс бар деценију и по.
Иначе, процена је да тренутно у Србији има око 10.000 старих студената, али нису сви активни.
Подсећамо, у априлу ове године, студенти који су уписали факултет по старом програму, пре увођења “болоње”, покренули су још једну петицију у низу покретаних протеклих година, у којој траже да им се продужи рок за завршетак факултета, који истиче 30. септембра ове године. Петицију је тада потписало готово 3.000 студената, уз аргумент „да је бесмислено ограничавати рокове за завршетак студија, јер када су уписивали факултет, ограничења није било“.
Састанак представника студената и Одбора за образовање
За данас заказан је састанак старих студената с представницима скупштинског Одбора за образовање. Марко Атлагић рекао је за Танјуг да је на Министарству да одлучи да ли ће изаћи у сусрет старим студентима, али да ће, уколико предлог измене Закона о високом образовању, да се продужи рок старим студентима за завршетак студија, дође до скупштинског Одбора за образовање, он то подржати.
- Као универзитетски професор борим се за сваког студента. Гледао сам њихове индексе, то су добри студенти, само су морали да раде и уз рад да студирају. Због тога нису још завршили студије - нагласио је Атлагић за Танјуг.
Увођењем Болоњске декларације 2005. године, академцима који су студије уписали по старом програму дат је рок да дипломирају до школске 2011/2012. године. Овај рок за завршетак студија више пута је померан, прво на 2014. годину, затим на 2016, па на 2018. годину, да би прошле године добили рок од годину дана. Тако би требало да до овог септембра, сви који су то и планирали, окончају студије.
С друге стране, они који су у тој ситуацији, сматрали су да би се продужењем рока проблем релативно брзо решио - студенти би окончали своје студије, а факултети избегли додатни хаос око организације. Стари студенти нису сигурни ни шта им се нуди као решење уколико не заврше студије до септембра, а опције које се помињу за њих су неприхватљиве. Посебно се то односи на оне „на корак до дипломе“ апсолвенте, којима је остало највише четири испита до краја, „па је није логично да их сада врате на неку од нижих година студија“.
Подсећамо и да је члан скупштинског Одбора за образовање проф. Марко Атлагић пролетос рекао да питање старих студената прати од почетка и да су prеthodnim продужавањем рокова многи од њих завршили студије. По њему одлука, да ли ће бити новог продужетка, како је рако зависи од Министарства просвете. Атлагићев лични став је био да се дозволи продужење рока завршетка студија, јер су, ти стари студенти, студије уписали по закону у коме је стајало да студије морају да се заврше по програму по ком су уписане и да нема никаквих ограничења за завршетак факултета.
Минстар Шарчевић је, дакле, крајем јула прошле године најавио још годину форе за старе студенте, Министарство је то предложило, предлог је Републичка скупштина усвојила и сада, када се тај рок приближио, министар каже да нема више продужавања.
В. Ц.