Да ли су грађани Србије полиглоте?
Више од 79 одсто грађана Србије говори најмање један страни језик, показали резултати "Еуростатовог" истраживања о познавању страних језика.
Ниво познавања страних језика је важан јер указује на могућности за развој и позиционирање Србије на међународном тржишту.
У Србији, као и у већини земаља ЕУ, страни језик учи се од првог разреда основне школе, а то је у складу са промоцијом вишејезичности као једне од најважнијих вештина савременог доба.
Александра Бубић, менаџер људских ресурса шведског "Транскома" рекла је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, да и није толико изненађена чињеницом да више од две трећине становништва Србије говори неки страни језик.
Истакла је да је, радећи са колегама у "Транскому", који говоре не само један већ два и три страна језика, схватила да је то у нашем окружењу нормална појава.
"Ово истраживање је базирано на процени и можемо га узети са одређеном резервом, али дефинитивно да у броју од преко 79 одсто у односу на 64, што је просечна цифра на нивоу ЕУ, ми можемо да будемо у најмању руку поносни", рекла је Бубићева.
Треба причати о нивоима у познавању страних језика - да ли можете да радите на страном језику, не само да разумете музику и филм.
"У Транскому ми причамо о нивоу Б1, Ц1 и Ц2 - виши пословни ниво који вам дозвољава да комуницирате и вршите кореспонденцију", каже Бубићева.
Оно што ју је изненадило, међу колегама са којима ради, је да има пуно њих који су потпуно самоуки, немају никакво формално образовање, нису ишли у школе језика, на универзитете, већ су преко медија, друштвних мрежа научили језике до високог нивоа.
"Филолошки факултет у Београду је високо рангиран и наши суграђани који говоре стране језике, говоре без акцената до тог нивоа да клијенти које ми сервисирамо су врло задовољни", рекла је она.
Најатражениј немачки, шпански и француски језик
Најзаступљенији страни језик у Србији је енглески. Енглески је нешто што се подразумева, и што се сматра другим стрнаним језиком, истиче она.
"Ми смо препознали као најатраженије језике - немачки, шпански, француски. Имамо више од 13 страних језика у Транскому у Београду, у Новом Саду имамо два", каже она.
Истиче да смо дефинитивно интересантно тржиште у односу на ЕУ, које може да понуди "јако пуно познавања страних језика".
Бубићева каже да су интересантни и азијски језици, а руски је дуже време популаран у Србији. Према њеним речима, шпански језик је на другом месту иза енглеског и биће најтраженији.
Унеско је 21. век прогласио временом полиглота и указао које ће бити вредности које ће се ценити.
"Врло брзо учимо језике и говоримо их на високом нивоу који је неопходан да бисте могли да радите и да срађујете са клијентима", закључила је Бубићева.
(РТС)