Da li su građani Srbije poliglote?
Više od 79 odsto građana Srbije govori najmanje jedan strani jezik, pokazali rezultati "Eurostatovog" istraživanja o poznavanju stranih jezika.
Nivo poznavanja stranih jezika je važan jer ukazuje na mogućnosti za razvoj i pozicioniranje Srbije na međunarodnom tržištu.
U Srbiji, kao i u većini zemalja EU, strani jezik uči se od prvog razreda osnovne škole, a to je u skladu sa promocijom višejezičnosti kao jedne od najvažnijih veština savremenog doba.
Aleksandra Bubić, menadžer ljudskih resursa švedskog "Transkoma" rekla je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, da i nije toliko iznenađena činjenicom da više od dve trećine stanovništva Srbije govori neki strani jezik.
Istakla je da je, radeći sa kolegama u "Transkomu", koji govore ne samo jedan već dva i tri strana jezika, shvatila da je to u našem okruženju normalna pojava.
"Ovo istraživanje je bazirano na proceni i možemo ga uzeti sa određenom rezervom, ali definitivno da u broju od preko 79 odsto u odnosu na 64, što je prosečna cifra na nivou EU, mi možemo da budemo u najmanju ruku ponosni", rekla je Bubićeva.
Treba pričati o nivoima u poznavanju stranih jezika - da li možete da radite na stranom jeziku, ne samo da razumete muziku i film.
"U Transkomu mi pričamo o nivou B1, C1 i C2 - viši poslovni nivo koji vam dozvoljava da komunicirate i vršite korespondenciju", kaže Bubićeva.
Ono što ju je iznenadilo, među kolegama sa kojima radi, je da ima puno njih koji su potpuno samouki, nemaju nikakvo formalno obrazovanje, nisu išli u škole jezika, na univerzitete, već su preko medija, društvnih mreža naučili jezike do visokog nivoa.
"Filološki fakultet u Beogradu je visoko rangiran i naši sugrađani koji govore strane jezike, govore bez akcenata do tog nivoa da klijenti koje mi servisiramo su vrlo zadovoljni", rekla je ona.
Najatraženij nemački, španski i francuski jezik
Najzastupljeniji strani jezik u Srbiji je engleski. Engleski je nešto što se podrazumeva, i što se smatra drugim strnanim jezikom, ističe ona.
"Mi smo prepoznali kao najatraženije jezike - nemački, španski, francuski. Imamo više od 13 stranih jezika u Transkomu u Beogradu, u Novom Sadu imamo dva", kaže ona.
Ističe da smo definitivno interesantno tržište u odnosu na EU, koje može da ponudi "jako puno poznavanja stranih jezika".
Bubićeva kaže da su interesantni i azijski jezici, a ruski je duže vreme popularan u Srbiji. Prema njenim rečima, španski jezik je na drugom mestu iza engleskog i biće najtraženiji.
Unesko je 21. vek proglasio vremenom poliglota i ukazao koje će biti vrednosti koje će se ceniti.
"Vrlo brzo učimo jezike i govorimo ih na visokom nivou koji je neophodan da biste mogli da radite i da srađujete sa klijentima", zaključila je Bubićeva.
(RTS)