overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Летња школа црквеног појања „Корнелију у спомен“ у Карловцима

02.08.2019. 11:51 12:06
Пише:

Као и prеthodnih 26, и ове године крај јула и почетак августа у Сремским Карловцима протиче у знаку духовне музике захваљујући Летњој школи црквеног појања „Корнелију у спомен“, коју организује Друштво за неговање традиција и развој Сремских Карловаца.

У раду овогодишњег, 27. издања тог јединственог музичког кампа, који је почео 28. јула а завршава се 5. августа, учествује тридесетак певача из Србије, Црне Горе, Аустрије и Мађарске, подељених у појачку и хорску групу, којима руководе Снежана Жујић и др Предарг Ђоковић, те више од 20 карловачке деце с којима пету годину заредом за ради мр Милица Андрејевић. 

По устаљеном програму, који је четврт века припремала проф. др Даница Петровић а од прошле године наставила да то ради др Наташа Марјановић, полазници пре и после подне имају пробе, увече предавања, обавезно учествују на вечерњим и другим богослужењима у карловачким црквама, а овог пута, осим завршног концерта који представља круну њиховог рада, певаће вечерас и у Врту галерија у Новом Саду, а у недељу и на литургији у Саборној цркви у Темишвару, где ће провести цео дан, због чега школа траје дан дуже. Школа је, као што говори и њен назив, посвећена првом школованом српском композитору Корнелију Станковићу, који је у Карловцима половином 19. века забележио српско црквено појање, али осим њему, кроз курс се даје омаж и другима који су оставили трага у тој области музике.   

– Кроз програм се ове године осврћемо на рад Корнелијевих следбеника на мелографском пољу поводом годишњица њихове смрти – каже др Наташа Марјановић, и додаје да је у питању осам деценија од смрти  протојереја Ненада Барачког и 50 година од упокојења митрополита Дамаскина Грданичког. – Та двојица мелографа су у свом времену, у 20. веку, тачније, између два светска рата и касније, дала допринос као одлични појци, мелографи, па и композитори. Програм и на музичким радионицама и на поједим предавањима се темељи на њиховим делима.

О њиховом доприносу очувању српског црквеног појања било је речи и синоћ на округлом столу приређеном у Завичајној збирци, у којој је тим поводом отворена и изложба о Ненаду Барачком.

По речима Наташе Марјановић, ове године приметан је разнолик састав полазника. У раду учествују средњошколци, професори музике, искусни диригенти и појци, па чак и млади композитори, али и почетници.

– Мислим да ће свако од њих пронаћи у школи оно што му треба – напомиње Наташа Марјановић. – Младим певачима је то прилика да слободније запевају, мало брже прелазе програм који им је непознат, што је велики изазов. Младим композиторима и диригентима, који имају устаљени репертоар са својим хоровима, школа пружа могућност за проширење видика и сопственог програма. Међу полазницима појачке радионице све је више почетника, што је веома добро и указује на промену у структури певача. Када је хорска црквена музика у питању, чини нам се да је велики изазов уплив модернијег музичког језика. Ове године на програму имамо неколико дела млађих аутора, као што је композиторка Наташа Ђурагић.

Међу певаче испред диригенткиње Снежане Жујић стао је и њен колега и композитор Љубомир Милановић, који иза себе има стаж од четири и по године руковођења вокалним саставом „Сион“ и годину и по дириговања црквеним хором „Свети цар Давид“ при Цркви Рођења Пресвете Богородице у Сремској Каменици.

– О овој летњој школи слушао сам дуги низ година, што од професора, што од колега и пријатеља с Академије, али стицајем околности нисам могао да се одазовем раније – каже Љубомир Милановић. – Ове године су се стекли услови и могу да кажем да сам веома срећан због тога. Мој позив јесте окренут музици, како у стваралачком смислу, тако и у диригентском. Мислим да је ова летња  школа одличан начин да ми, млади уметници на почетку каријере, научимо што више од људи који су остварили велике резултате у том позиву, као што су Снежана Жујић и Предраг Ђоковић. И у средњој школи, али и на Академији, слушао сам препоруке да овде могу много тога научити и прикупити доста литературе, што је нама који се бавимо тим позивом веома потребно. 

Диригенткиња Снежана Жујић, која је од 1996. године била и полазница у Летњој школи, сада, као вишегодишњи руководилац хорском радионицом у њој, каже да се те две улоге знатно разликују и да ова друга носи другачији вид одговорности. 

– Као полазници ми је учешће било особито уживање, напорно, али је ипак имало чари – каже Снежана Жујић. – Неко ко води радионицу има другачију одговорност – треба да се постара да све уштима, да зазвучи како треба, не само на концерту него и на богослужењима јер полазници су са свих страна, што је  лепо, али носе са собом различите начине певања и репертоаре.


Нови видови чувања традиције

Диригенткиња Снежана Жујић и др Наташа Марјановић сматрају да ова школа, и после више од четврт века постојања, има будућност, пре свега зато што, осим Одсека за црквену музику на Музичкој академији у Источном Сарајеву, не постоји место где се црквено појање може изучавати онолико темељно колико та област захтева. Како каже Наташа Марјановић, ова школа зато јесте јединствена прилика.

– Имамо на уму различите нове пројекте – каже она. – Пре неколико дана смо разговарали с диригентима о томе да би било добро ову школу акредитовати као семинар за наставнике. Покушавали смо и раније, с увођењем наставе црквне музике у програм основних школа, нешто по том питању да урадимо. Можда је и то један од путева да се та мисија прошири.


Како је успела све то да подеси, публика ће имати прилику да види данас пре подне на архијерејској литургији у Саборној цркви у Сремским Калровцима, а увече у Врту галерија у Новом Саду, као и на  традиционалном концерту у суботу у Карловачкој гимназији, а потом и у темишварској Саборној цркви. На репертоару концерта ће се, између осталог, наћи композиције Ненада Барачког и митрополита Дамаскина.

– Потрудили смо се да у репертоар уврстимо и дела наших савременика и оно што спада у домен прошлих времена – напомиње Снежана Жујић. – Биће заступљена и музика световног садржаја – ове године сам одлучила да то буду две песме које је записао Петар Хекторовић, а датирају из средине 16. века. Биће и песама које представљају дух овог места и Новог Сада.

 

АНКЕТА:

ЗБОГ ЧЕГА СТЕ СЕ ПРИЈАВИЛИ ЗА ЛЕТЊУ ШКОЛУ?

Лука Воларевић,

дипломирани теолог, Београд:

– Певам у хору при Храму Свете Тројице близу седам година, а у школи сам пети пут. Сваке године се радо пријављујем, надајући се да ћу бити и примљен. Сасвим сам сигуран у то да ћу покушати и догодине. Школа је лепо осмишљена, а организације изванредна. Ове године је продужена и у програм је увршћен пут у Темишвар. Не кошта много и није тешко толико одвојити за њу. Знање које се овде може стећи и прилика за нова познанства довољан су мотив за учешће и највећа њена драгоценост.

Живан Поповић,

диригент, Нови Сад:

– Трећу пут сам у овој летњој школи, од неколико које су постојале. Донедавно је у нашој земљи било четири такве духовне академије – у Соко граду, манастирима Липовац, код Алексница, и Студеници и ова у Карловцима. Ниједна више не постоји из разних разлога, осим ове, и ја просто желим да будем њен део. Надам се да ће се у наредном периоду нешто променити па ће се можда нека поново појавити. Доста је нових полазника ове године, диригенти су изврсни, проограм одличан. Радујем се путу у Румунију и новим искуствима.

Маева Њобо,

средњошколка, Београд:

– Рођена сам у Камеруну, али сам с три године дошла у Београд. Мајка ми је из Србије и моји су сви доста верни. У Камеруну сам крштена у  Грчкој православној цркви, а од када сам у Србији, увек су ме водили у цркву и просто сам научила да живим с црквом. Певам седам година у хору у Богородичиној цркви у Земуну. Волим црквено певање и сасвим је логично што сам се нашла овде. Диригенткиња дечјег хора у овој летњој школи води наш хор и она ми је препоручила да дођем и тако сам се пријавила. За сада ми се веома допада.

Јованка Иванић,

хоровођа, Сремска Митровица:

– Диригент сам хора „Свети Сава“ митровачке Саборне цркве, а водим и хор у Музичкој школи „Петар Крањчевић“. У Летњу школу сам дошла због свега оног што сам слушала о њој последњих неколико година – све саме похвале на њен рачун. Садржајан програм обећавали су сви коментари које сам чула. Одлучила сам да дођем и за сад нисам погрешила. Доста тога се може научити, разјашњене су ми неке недоумице или нешто што сам погрешно протумачила радећи с црквним хором. Добро је друштво и сви су заинтересовани за садржаје које школа нуди.

Пише:
Пошаљите коментар
Концерт полазника Летње школе „Корнелију у спомен“

Концерт полазника Летње школе „Корнелију у спомен“

04.08.2017. 19:33 19:36