snow
-1°C
17.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Полиција од данас спроводи појачану контролу саобраћаја

02.08.2019. 08:44 08:51
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Припадници Министарства унутрашњих послова ће од данас до краја летње туристичке сезоне спроводити мере појачане контроле непрописног коришћења телефона и других уређаја за комуникацију од возача, најављено је из МУП-а.

Ако возачи непрописно користе телефоне, односно друге уређаје за комуникацију, Законом о безбедности саобраћаја на путевима прописана је новчана казна у фиксном износу од 10.000 динара.

По истраживањима Агенције за безбедност саобраћаја, око 5,7 одсто возача у Републици Србији непрописно користи телефон за време вожње.

Истовремено, присутан је тренд повећања броја тих прекршаја, с обзиром на то да је за првих шест месеци ове године санкционисано готово 25.000 возача, што је 13 одсто више у односу на прву половину prеthodnе године.

Резултати светских истраживања показују да разговор телефоном током вожње четири пута повећава ризик од настанка саобраћајне незгоде, док га писање и читање порука повећава осам пута.

Уз санкционисања возача који учине прекршај непрописног коришћења телефона, односно других уређаја за комуникацију, Саобраћајна полиција ће доследно предузимати и мере према свим особама које за време вожње у моторним возилима не буду користиле сигурносне појасеве на начин који је предвидео произвођач возила, како на предњим седиштима, тако и на задњим, као и према свим возачима који децу буду превозили на непрописан начин. Казна за тај прекршај је такође 10.000 динара.

По статистичким подацима, које је почетком прошлог месеца објавила Агенција за безбедност саобраћаја, лане се у нашој држави догодило 489 саобраћајних незгода с погинулима, у којима је страдало укупно 546 људи. Догодило се и 13.734 саобраћајних незгода с повређенима, у којима је 3.338 лица задобило тешке телесне повреде, а 17.479 лаке.

Истраживање Агенције за безбедност саобраћаја показало је да су на територији Полицијске управе Нови Сад прошле године мобилни телефон у вожњи најчешће користили возачи теретних возила, затим возачи путничких аутомобила, а најређе возачи аутобуса. У Новом Саду просечно 19,3 одсто возача теретних возила користи мобилни телефон у вожњи, с тим што је највећа употреба евидентирана на ауто-путу, затим у насељу, а најмања ван насеља, показала су истраживања Агенције. Просечно 6,6 процената возача путничких аутомобила у Новом Саду користи мобилни телефон, при чему то најчешће чине на ауто-путу, затим ван насеља, а најмање у насељу.

Коришћење сигурносног појаса возача путничких аутомобила на територији ПУ Нови Сад веће је у односу на сувозаче, при чему се вредност индикатора не разликује значајно између категорија саобраћајница. Просечна употреба сигурносног појаса у Новом Саду за возаче и сувозаче је 92,5 одсто и 82 процента. Током мерења индикатора у 2018. години незнатно мања употреба појаса сувозача у путничким аутомобилима је евидентирана у насељу, у односу на остале категорије саобраћајница, наводе у Агенцији.

И у Зрењанину висок проценат возача теретних возила користи мобилни телефон у вожњи, и то ван насеља трећина, а у насељу њих 22 одсто. Истраживање Агенције показује и да је висок проценат и возача путничких аутомобила користи мобилни телефон у Зрењанину, с тим што је ван насеља евидентирана већа употреба мобилних телефона него у насељима.

Коришћење сигурносног појаса возача путничких аутомобила на територији ПУ Зрењанин не разликује се значајно према категорији саобраћајнице, при чему је незнатно већа употреба евидентирана код возача. За обе категорије саобраћајница у Зрењанину, просечно 89,7 одсто возача и 84,8 одсто сувозача користи сигурносни појас.

Употреба сигурносног појаса на задњем седишту у путничким аутомобилима већа је ван насеља (18 процената), у односу на саобраћајнице у насељу (13,1 проценат).

Коришћење сигурносног појаса у аутобусима у Зрењанину је изузетно мало. Наиме, највећа употреба појаса у аутобусима евидентирана је код возача, свега 12 процената на саобраћајницама ван насеља. У насељу употреба појаса возача аутобуса износи само осам процената

Истраживање је показало да и у Сремској Митровици возачи теретних возила најчешће користе мобилни телефон у вожњи, док је употреба мобилних телефона возача аутобуса и путничких аутомобила слична. На ауто-путу у Сремској Митровици 18 одсто возача теретних возила користи мобилни телефон, 12 одсто у насељу и шест процената ван насеља.

За возаче аутобуса и путничких аутомобила употреба мобилних телефона највећа је такође на ауто-путу, где износи осам одсто, док у насељу и ван насеља око шест процената возача аутобуса и путничких аутомобила током вожње користи мобилни телефон.

Везивање сигурносног појаса возача путничких аутомобила у полицијској управи Сремска Митровица незнатно је веће у односу на сувозаче. Прошле године појас је везавало 89,3 процената возача и 86,8 одсто сувозача.

За телефонирање у вожњи или невезани појас казна по 10.000 динара

У Суботици такође возачи теретних возила најчешће користе мобилни телефон у вожњи, затим возачи путничких аутомобила, а најређе возачи аутобуса. Просечно је 17,3 одсто шофера теретњака на подручју ПУ Суботица лане користило мобилни телефон у вожњи, с тим што је највећа употреба евидентирана ван насеља, затим у насељу, а најмања на ауто-путу.

Просечно је 7,2 посто возача путничких аутомобила у Суботици користило мобилни телефон, при чему то најчешће чине на ауто-путу, затим ван насеља, а најмање у насељу. Слична је и расподела коришћења мобилног телефона код возача аутобуса.

З а првих шест месеци ове године због телефонирања током вожње санкционисано готово 25.000 возача, што је 13 одсто више у односу на исти лањски период

Коришћење сигурносног појаса возача путничких аутомобила на територији суботичке Полицијске управе незнатно је веће у односу на сувозаче, при чему се не разликује значајно између категорија саобраћајница. Тако, просечна употреба сигурносног појаса у Суботици за возаче и сувозаче износи респективно 91,2 одсто и 85,3 одсто. Током мерења индикатора у 2018. години незнатно мања употреба појаса је евидентирана на ауто-путу, у односу на саобраћајнице у насељу и ван насеља.

М. Бозокин

Пише:
Пошаљите коментар
Од петка појачана контрола саобраћаја, телефона, појасева

Од петка појачана контрола саобраћаја, телефона, појасева

01.08.2019. 14:40 14:45