Сваки други адолесцент не зна за штетне последице дроге
БЕОГРАД: Сваки други адолесцент у Србији никада није добио информацију ни код куће, а ни у школи, које су то штетне последице употреба дроге, показало је истраживање које је спровела Комисија за борбу против наркоманије у школама.
Истраживање је рађено на узорку од 11.850 ученика, а обухваћени су млади узраста од 13 до 17 година.
Исто истраживање показало је да 75 одсто младих никада није имало прилику да разговара са стручњацима о својим емоционалним стањима која прати адолесценцију.
Стога је Комисија свој рад усмерила на формирање тимова (формирано 48 тимова састављених од представника здравства, просвете, полиције, социјале, правде, канцеларије за младе) који су одржали бројне трибине у школама широм Србије.
"Трибине су одржане за 39.133 ученика, 7.644 наставника и 3.243 родитеља. Израђено је упутство за поступање у основним и средњим школама у случају појаве дроге у школи. То упутство прослеђено је свим образовним установама", рекла је начелница Одељења за болести зависности Клинике за психијатрију КЦ Војводине Александра Дицков.
Она је нагласила да је Комисија за годину дана свог рада радила на спровођењу превентивног програма кроз спорт и континуирану едукацију током школске године (два пута недељно спорт и два пута недељно едукација у шест основних школа у Београду, Крагујевцу, Нишу, Новом Саду, Лесковцу и Новом Пазару.
Усвојена је, како каже, иницијатива за измену Кривичног законика за увођење оштријих казни, за наркодилере који нуде дрогу малолетним лицима и користе малолетнике при продаји дроге. Та казна је од пет до 15 година затвора.
Министар здравља Златибор Лончар каже да је Комисија формирана пре годину дана због серије немилих догађаја где су деца користећи психоактивне супстанце изгубила живот.
"Држава није остала глува на све што се дешава. Формирана је комисија која је за годину дана остварила добре резултате. Деци треба помоћи да схвате колика је опасност од дроге, да је не пробају и да се баве спортом", рекао је Лончар.
Он је нагласио да постоје ствари на којима се можда мора више радити, а као посебно забрињавајуће истакао то што више од 50 одсто деце нема никава сазнања о штетности дроге и што о томе нису добили никакве информације ни код куће ни у школи.
Министар је нагласио да је спреман национални програм за превенцију употребе психоактивних супстанци који ће усвојити Влада Србије.
Говорећи о строжим казнама за наркодилере, он каже да ће комисија и даље инсистирати да казне буду максималне а дилери процесуирани у најкраћем року.
"Нема оправдања за неког ко продаје дрогу деци", рекао је Лончар.
Министарка за демографију и популациону политику Славица Ђукић-Дејановић каже да су тимови спровели едукацију деце у школи како би им приближили на који начин се употребом психоактивних супстанци разбољевају они али и цела породица.
Школе су добиле прецизна упутства како да реагују ако се дрога појави.
"Млади у Србији као и свугде у свету у тежњи да одшкрину врата раја уђу у пакао", рекла је Ђукић-Дејановић и нагласила да без укључивања породице тај озбиљан проблем не може бити решен те да је важно што су у програм едукације били укључени и родитељи.