Новосадском инспектору потврђена ослобађајућа пресуда за “Контраст”
Пресудом Вишег суда у Новом Саду, ових дана, потврђена је ослобађајућа пресуда Основног суда грађевинском инспектору Веселину Керцу (62) који је био окривљен за злоупотребу службеног положаја у случају трагичног пожара у “Контрасту” пре седам година.
Он се теретио да наводно није предузео неке радње које је требао да учини, а на ослобађајућу пресуду Основног суда крајем претпрошле године, жалило се Основно јавно тужилаштво, навео је јуче за “Дневник” бранилац окривљеног адвокат Бошко Арсенијевић.
Ова одлука се може сматрати коначном, после дуготрајног суђења. Њоме је, такође, одлучено је да трошкови кривичног поступка падају на терет buyеtskih средстава.
Наиме, новосадски Основни суд је у октобру 2017. године ослободио Веселина Керца (62) оптужби за злоупотребу службеног положаја поводом трагичног пожара у новосадској дискотеци „Контраст“ 1. априла 2012. године. Ово је било поновљено суђење након што је пресудом Вишег суда укинута такође ослобађајућа пресуда Керцу изречена 2016. године.
Како је било наведено у оптужном предлогу против дипломираног инжењера грађевине Веселина Керца из Новог Сада, он је у априлу 2010. године, као службено лице, запослено у Градској управи за инспекцијске послове, невршењем своје службене дужности, прибавио корист власнику ноћног клуба „Контраст” Алојзу Ганићу и закупцу тог локала Славиши Станишићу тако што им је оставио могућност да наведени клуб настави несметано обављање делатности након обављеног инспекцијског надзора.
Кееац се теретио да приликом обављања инспекцијског надзора није констатовао да употребна дозвола за „Контраст” није обухватала улаз од 40 квадратних метара на градском грађевинском земљишту те није утврдио да у главном објекту постоји спратна галерија. На тај начин, наводно, није утврђено стварно стање објекта, његове димензије, нити димензије нелегално изграђених делова. Додато је да није утврђено, ни да ли се објекат користио за намену за коју је издата грађевинска дозвола, односно употребна, чиме је извршио кривично дело злуопотребе службеног положаја, тврдило се у оптужном предлогу.
Ослобађајућу пресуду за Керца је у завршној речи октобра 2017. године тражио његов бранилац Бошко Арсенијевић, наводећи да грађевински инспектор није могао да забрани рад „Контраста“, јер то није у његовој надлежности, као и да је он поступао по закону.
Подсетимо, у јуну 2014. године у новосадском Вишем суду власник „Контраста” Алојз Ганић (69) првостепено је осуђен на пет година затвора, закупци Славиша Станишић (47) и Дејан Ратковић (37) на девет и седам година, док је електричар, који је поправљао електроинсталације у клубу Мирослав Папуга (51) осуђен на девет година затвора.
Средином наредне године Ганићу је преиначена казна само у делу одлуке о кривичним санкцијама, и то због тешког кривичног дела против опште сигурности, па је уместо казне од пет година затвора, колико је изрекао првостепени суд, добио четири године затвора. Након издржане две трећине казне, он је био пуштен на привремену слободу. Подсетимо, у пожару у дискотеци „Контраст” 1. априла 2012. године погинули су Марина Аничић (25) из Чуруга, Тамара Миладиновић (25) из Новог Сада, Милена Далмација (28) из Футога, Зоран Игњатовић (28) из Гацка, Марко Павловић (29) из Крагујевца и Ренато Вуковић (21) из Кикинде.
М. Вујачић
Фото: Архива Дневника/Н. Стојановић