Ако сачувамо Дунав, сачуваћемо наш биодиверзитет
БЕОГРАД: Поводом обележавања међународног Дана Дунава, данас је одржана акција чишћења дунавског приобаља на Ади Хуји у Београду.
У акцији је учествовао и министар заштите животне средине Горан Триван који је истакао да Дунав који повезује читаву Европу треба да буде посебно третиран и да Министарство и цивилни сектор посвећују тој реци посебну пажњу.
У том смислу, навео је да је једно од главних питања заштите река успостављање система за прераду отпадних вода у целој земљи, посебно када је реч о Дунаву.
Триван је указао да Србија прерађује мање од 10 посто отпадних комуналних вода, што се мора променити.
Како је рекао, већ две године ради се на томе, пре свега на изради пројектно техничке документације са локалним самоуправама за постројења за прераду отпадих вода, а у међувремену је у тај посао уложено више од 450 милиона динара.
"Успемо ли да сачувамо Дунав, успећемо да сачувамо наш биодиверзитет", подвукао је Триван и додао да је Србија једно од најбогатијих подручја биљним и животињским врстама на свету, а Дунав са припадајућим простором, поред Старе планине, спада у најзначајнији део "у тој причи".
"Дошао је крај прљавим технологијама, само уколико власници капитала то схвате", закључио је Триван, а наводи се у саопштењу ресорног Министарства.
Прослава Дана Дунава покренута је 2004. године како би се подигла свест о неопходности очувања једне од најлепших европских река и њеном значају за будућност више од 80 милиона људи који живе у његовом сливу.
Дан Дунава представља саставни део сарадње подунавских земаља и прославља се у свих 14 земаља потписница Конвенције о сарадњи на заштити и одрживом коришћењу реке.
Акцију чишћења дунавског приобаља на Ади Хуји организовали су предузеће "Кока Кола ХБЦ Србија" и еколошка организација "Учинимо то свете!" у Србији.