overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Водоснабдевање највећи комунални проблем у Оџацима

25.06.2019. 13:33 13:35
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

ОЏАЦИ: На територији оп­штине Оџаци раде два комунална предузећа - Јавно комунално предузеће „Услуга“ које одржава Оџаке и седам села, док Јавно комунално предузеће „Брестком“ одржава Бачки Брестовац.

Цела општина има више од 30.000 становника, а кад је реч о уређењу, највеће површине одржавања су у Оџацима, јер је ту и седиште општине и сва друга предузећа и установе, па делатност обухвата све од  од водоснабдевања, канализације, до чистоће и гробља. Локална самоуправа је управљач путева, те се она бави путном инфраструктуром.

Највећи комунални проблем ове општине везан је за водоснабдевање и канализацију, каже за „Дневник” Милорад Станишић, помоћник председника општине задужен за комуналну област.

- У Оџацима постоји фабрика воде и хемијски и бактериолошки вода је исправна, међутим тврдоћа воде износи више од 35,40 немачких јединица (°дХ). На добром смо путу да решимо и тај проблем, имамо подршку Канцеларије за јавна улагања РС, као и подршку за замену азбестно-цементних цеви - каже Станишић. - Мрежа у Оџацима дугачка је четрдесетак километара, а друго по величини насељено место је Ка­равуково, у ком се такође реша­ва проблем водоснабдева­ња. Тамо живи мало мање од 5.000 становника. За тај пројекат добили смо 37 милиона динара од Покрајинске владе и издвојили 20 милиона динара из буџета за фабрику воде, те у наредном периоду следи расписивање јавне набавке и решавање питања водоснабдевања у Каравукову, што очекујемо да ће до краја године бити решено.

У другим селима на територији општине Оџаци, постоје јавне чесме са којих се мештани снабдевају пија­ћом водом.

- Улажемо у насељена места сразмерно њиховој величини, те је највеће улагање у Оџацима, где су и највеће површине када је реч о кошењу траве, зеленила, чистоће, односно одношења смећа, и комплетне уређености, затим се сређује сразмерно величини места Каравуково, затим Српски Милетић и тако даље - каже Станишић.

Канализација постоји једино у седишту општине, а један део Раткова покривен је такозваним системом мокрих поља. Остала насељена места немају фекалну канализацију, па домаћинства користе септичке јаме.

- Приоритет нам је ипак решавање проблема водоснабдевања комплетно Оџака, Каравукова, а затим и осталих насељених места и у следећој фази да решавамо проблем фекалне канализације – потврђује Станишић.


Домаћинска кућа

После 15 година уређена је фасада зграде у којој је седиште општине и органа локалне самоуправе.

- Домаћинска кућа треба да има изглед какав јој доликује, те је уређена фасада која је под заштитом Завода за заштиту споменика и уложено је 11 милиона динара из општинског буџета у реконструкцију фасаде - каже председница општине Латинка Васиљковић. -На тај начин уређено је и језгро центра Оџака, травњак испред општинске зграде.  Претпрошле године добили смо од Владе РС за ликвидност 25 милиона динара из текућих резерви и сређена је зграда гимназије, суда, затим нова зграда општинске управе, зграда Месне заједнице и капела у Оџацима. Позитивне су реакције суграђана, јер је центар добио нови изглед.


Од великих планова у току је израда пројекта за атмосферску канализацију у делу Оџака где није решена. Вредност пројекта износи 7,5 милиона динара и планира се да посао буде завршен до средине јула.

Када је реч о селима, води се рачуна о комплетном уређењу, односно чишћењу, коректури дрвореда.

-Тренутно радимо и на уређењу пешачких стаза у више насеља. Прво се раде стазе које су најкритичније и ове године смо четири пута више средстава определили за крпљење ударних рупа - каже Станишић. - Сва гробља су уређена о чему водимо рачуна, осим у Богојеву и Лалићу о којима црква води рачуна, а у Бачком Брестовцу ЈКП „Брестком“.

Пре три недеље уређен је парк испред општинске зграде, а према речима Милорада Станишића, уложено је 1,9 милиона динара, укључујући пдв.

- Посејано је укупно хиљаду квадрата бусеноване траве, уграђено 475 метара заливног система са аутоматским прскалицама. Посађено је 200 квадрата цветних расада и пос­тављено 100 квадрата украсног камена - каже Станишић. - Парк је комплетно преуређен и за то смо имали велику подршку грађана, јер је парк био у заиста лошем стању, а новац је издвојен из буџетског фонда за заштиту животне средине. Из истог фонда смо прошле године издвојили око два милиона динара за затворене и отворене контејнере величине пет кубних метара и 1,1 кубних метара и они су распоређени по Оџацима и селима.

Пуно се полаже на унапређење безбедности учесника у сао­браћају а из фонда који се пуни од саобраћајних казни покривене су две црне тачке, на путу Каравуково према Богојеву, постављена је комплетна сигнализација, путокази, усмеривачи саобраћаја, одбојна ограда, семафор трептач, као и део пута према Бачком Брестовцу, односно Стапару, кривина С обезбеђена је одбојном оградом и усмеривачима. Из фонда за безбедност саобраћаја купују се и аутоседишта за децу.

- Каравуково је добило и два брзинска дисплеја у зони школе, следећи ће бити постављен испред старе зграде општине и гимназије у Сомборској улици, јер је реч о државном путу. У последње две године више од 300 саобраћајних знакова је постављено, што говори да је пуно уложено у саобраћајну сигнализацију - каже Станишић.

Комунална опрема се стално допуњује. Постављено је више од 30 клупа и много више има канти за смеће него раније.

Маша Стакић

Пише:
Пошаљите коментар