Словенија и Хрватска пред судом у Стразбуру због банке
СТРАЗУБУР: Велико веће Европског суда за људска права разматрало је данас тужбу Словеније против Хрватске поводом спорова пред хрватским судовима које је покренула словеначка "Љубљанска банка" ради наплате дугова од хрватских комапнија насталих пре распада СФРЈ.
Велико веће (од 17 судија) саслушало је данас на јавној седници представнике влада обе државе - представници Хрватске тражили су да се тужба обаци као неприхватљива по више основа, док су представници заступали став да суд треба да одлучи о њиховој тужби.
Суд ће наредних дана одлучити да ли ће прихватити да одлучује у овом случају.
Словенија тврди да су хрватски судови "неправични, недовољно непристрасни и дискриминатоски".
Тиче се понашања судских и извршних власти у Хрватској у вези са имовином и потраживањима Љубљанске банке dd, деоничког друштва основаног према словеначком праву и њене главне филијале Љубљанска банка Загреб, у Хрватској, у контексту распада бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије (СФРЈ), навео је Европски суд.
Влада Словеније је у тужби указала да су између 1991. и 1996. године Љубљанска банка и њена филијала у Загребу покренуле поступке пред хрватских судовима против одређеног броја хрватских комапнија, тражећи отплату дугова уговорених у бившој СФРЈ, углавном током 80-тих година прошлог века.
Током 1994. године више од 80 таквих предмета је било пред хрватским судовима.
Неки су и даље у току, други су окончани пресудама којима се одриче право Љубљанске банке да буде странка пред хрватским судовима, док у неким другим случајевима пресуде у корист банке никад нису могле да буду извршене.
Словенија тврди да је Љубљанска банка и даље жртва произвољног тумачења словенчког права пред хрватским судовима, супротно хрватским правилима о сукобу (надлежности) што, како наводи, доводи до константног произвољног порицања банкиног права да буде странка у датим судским поступцима.
Словенија такође наводи кршење права Љубљанске банке на правну сигурност, једнакост пред законом и контрадикторни поступак.
Поред тога жали се и на неразумно трајање поступака, и на кршење права на непристрасно и независно судство кроз мешање хрвстских извршних власти у поступак пред судом.
На крају, жали се и да је било немогуће да добије извршење коначних пресуда у многим случајевима.
Према наводима словеначке владе, такође је било неколико кршења права Љубљанске банке на мирно уживање својине, забране дискриминације и права на ефикасан правни лек, која су гарантована Европском конвенцијом о људским правима.