Младе у Каравукову занимају само рачунари и кладионице
КАРАВУКОВО: Радиша Будаков познатији као Раша поштар је скоро 18 година био поштар у Каравукову и тврди како зна цело село, као и оно њега.
Каравуково броји 5.000 становника, а Рашу смо срели у самом центру преко путамесне заједнице како ужива у пићу са пријатељем. Свог пређашњег заната се сећа добро.
- Људи одавно не пишу писма, само добијају рачуне. Бавио сам се и спортом дуго, малим фудбалом, па је нормално да ме људи добро знају- каже Раша.
Он је променио посао и сада ради у фабрици у Oyacima „Магна ситинг”, канадској компанији, где су услови рада добри, а плата редовна, како истиче. Ова фирма шије навлаке за ауто- седишта познатих светских брендова и проширењем капацитета упослила је већи број радника са целе територије општине Oyaci, у којој се налази и Каравуково.
- Каравуково је сељачко место, доста људи се бави пољопривредом и има врло мало незапослених. Омладина и људи средњих година су добили посао у „Магни” која је озбиљна фирма, јака компанија са добрим условима рада - каже Радиша Будаков и додаје да, ипак, омладини која није навикла да ради, мало теже пада такав посао.
Из тог разлога, када је сезона за пољопривредне радове, нема довољно сезонских радника, што је постао чест случај по селима.
- Млади одлазе на школовање, али се и враћају, међутим ретко раде нешто приватно, па сезонци долазе и из Врања - каже бивши поштар из Каравукова.
Највећи проблем у селу, тврди Раша, већ дуги низ година је вода, али и ту се ствари поправљају.
- Каравуковчани су вредни људи, познати по спорту. Међутим, омладина је мање вредна од својих родитеља и ранијих генерација, те задруга има проблем са радницима када су им потребни - каже Раша.
Иако се људи не исељавају, синдром празних кућа постоји и у овом селу, које после 70 година гради православну цркву.
- Старији људи умиру, они средњих година одлазе за Нови Сад, празне су махом старе швапске куће, које се распадају, јер нема ко да их одржава, као и католичку цркву у месту. Једно време су трајали радови на њој, али су и они стали, те црква пропада- каже Раша. -Дом културе се обнавља већ годинама, некада је то било место на ком се окупљало пуно света, а данас је ругло, изгледа оронуло, као и стара црква поред. Омладина се скупља у кафићима викендом, преко радних дана нема садржаја за њих у селу. Раније се доста младих бавило спортом, сад их ни то не занима. Фудбалски клуб нам је исто мало у кризи, са људима, са играчима, јер све што вреди је отишло даље. Деца у школи не тренирају.
Према његовим речима, мали фудбал је некад био толико популаран у овом селу да су сваки дан после својих обавеза организовали утакмице и окупљања. Школа се налази у близини, па је од четири до осам увече било и по двадесет екипа на теренима. Није се могло избројати колико људи дође, чак и са стране, тврди Раша, а Каравуково на далеко познато било по малом фудбалу, рукомету, кошарци, али и фудбалу, јер је клуб био у вишем рангу. Млади су данас на рачунарима, или у кладионици. Спорт их једноставно не занима, што је велика штета, закључује наш саговорник.
Маша Стакић