Нагле промене времена утичу и на здраву популацију
Нагле промене времена, атмосферског притиска и влажности ваздуха утичу на здравље, а осим хроничних болесника, који су најугроженији, промене погађају и здраву популацију. Неретко се дешава да се за два дана измењају сва годишња доба, прелазних периода све је мање, те организам не стиже да се прилагоди.
По речима лекарке опште медицине др Светлане Малешевић из Дома здравља „Нови Сад”, осцилације у температури и промене времена најтеже подносе хронични болесници, астматичари, срчани болесници, реуматичари.
– У последње време јавља нам се нешто више пацијената – рекла је др Малешевић, и напоменула да се дневно у просеку око пет пацијената обрати сваком лекару Дома здравља због тегоба услед наглих промена. – Астматичари највише реагују на влагу у ваздуху, хипертоничари на висок ваздушни притисак, а кардиоваскуларни болесници, између осталог, реагују на хладно и ветровито време. Веома је важно да се хронични болесници придржавају прописане терапије и савета лекара, а уколико се симптоми погоршају, терапија се по потреби, уз консултације с лекаром, мења.
Пацијенти се неретко јављају због мигрене, вртоглавице, главобоље, болова у мишићима, као и кад им варира крвни притисак. Температурне разлике и временске непогоде доводе и до промене расположења, пада концентрације, безвољности, раздражљивости и несанице. Код болести срца и крвних судова може доћи до погоршање стања основне болести, убрзаног рада срца и пораста крвног притиска.
Када је реч о главобољи, мигрени, промени расположења, узнемирености и раздражљивости, лекари пацијентима препоручују да избегавају стресне ситуације и већи физички напор, а будући да промене времена неповољно утичу и на нервни систем, саветује се опуштање и што више одмора.
Уколико организам здравог човека реагује бурно на промену времена, саветује се детаљан лекарски преглед да би се установило да ли је евентуално реч о почетку неког обољења. Облачно време без сунца чак и код релативно здравих особа изазива мањак енергије. Поготово кад пада киша и када је влажност ваздуха висока, људи су поспани, безвољни, осећају мањак енергије, понекад и вртоглавицу и главобољу. С друге стране, кад је сунчан и ведар дан, знатно су активнији.
Ј. Вукашиновић