Уновчавање чекова је забрањена работа
Народна банка Србије упозорава грађане на ризике којима се излажу уколико узимају позајмице или депонују новац код привредних друштава која без дозволе НБС-а неовлашћено пружају банкарске услуге.
„НБС је, вршећи своје функције прописане законом, уочио да се одређени број привредних друштава бави уновчавањем чекова уз наплату провизије, као и исплатом одређеног новчаног износа у замену за средство обезбеђења (накит, моторна возила, некретнине и друге вредности) и уз одређени износ камате”, саопштила је централна банка. О појави незаконитог позај-мљивања новца уз чекове или накит као обезбеђење „Дневник” је писао недавно. Камате на те позајмице су и више него папрене и код већине залогопримаца су десет одсто месечно. Осим позајмљивања, ту су и други послови који нису у складу са законом.
„Одређени број привредних друштава нуди грађанима инвестирање уз рекламу у којој се гарантује исплата добити”, каже се у саопштењу НБС-а. „С тим у вези, указујемо на то да пружање тих услуга представља заправо неовлашћено кредитирање, односно неовлашћено примање депозита”.
Из НБС-а подсећају на то да је Законом о банкама прописано да се нико осим банке не може бавити примањем депозита, давањем кредита и издавањем платних картица, осим ако је за то овлашћен законом.
„Указујемо на то да је обављање делатности кредитирања без изричитог законског овлашћења или примања депозита без дозволе Народне банке Србије законом предвиђено као кривично дело. Само банка која има дозволу за рад издату од НБС-а може се бавити давањем кредита и примањем депозита. Смисао законских одредби је да се заштите депозити грађана и спречи да се тим пословима баве лица која не испуњавају минималне кадровске и техничке услове и не располажу капиталом којим гарантују повраћај новца, нити их контролише институција специјализована за надзор у области финансијског пословања”, објашњавају из централне банке.
Грађани депозите могу поверавати, како истичу, само банкама чији рад контролише и надзире Народна банка Србије, при чему банке морају да испуњавају високе критеријуме за оснивање и рад.
У саопштењу се указује и на то да су сви депозити грађана положени код банака осигурани до износа од 50.000 евра, што пружа додатну сигурност грађанима и утиче на јачање финансијске стабилности.
По Закону о привредним друштвима, залагаонице се не региструју, о чему смо такође писали пре два месеца. Међутим, привредници су обавезни да региструју само примарну делатност. То отприлике значи да залагаоница може бити и комисиона радња, али и пекара. У случају да инспекцијски органи открију да се баве нелегалним делатностима попут описаног нелегалног кредитирања или држања депозита, треба да следи казна. С обзиром на то да код нас у свим градовима и варошицама ради бар по једна залагаоница, па се чак и рекламирају, а НБС опомиње да је то незаконито и кривично дело, очигледно да има посла за инспекцијеске органе, а потом и за тужилаштва, судове.
„Указујемо грађанима на то да, ако новац поверавају или прибављају од привредних друштава која немају дозволу НБС-а за рад, постоји значајан ризик да неће свој новац повратити или да ће њихово поверење бити злоупотребљено. НБС у таквој ситуацији није у могућности да штити њихова права и интересе јер нема овлашћења да врши контролу пословања таквих привредних друштава. Грађанима ће бити онемогућено или битно отежано да своја права заштите и пред судом, будући да су уговори који су противни принудним прописима ништави”, наводи се у саопштењу.
Д. Вујошевић