ПОТРОШАЧКО ЋОШЕ: Гумене чизме обавезне и током пролећа
Локални пљускови и неколико узастопних кишних дана обележили су другу половину пролећа па су грађани већ навикли да пре него што изађу из куће провере временску прогнозу, обују прикладну обући и понесу кишобран.
По најавама метеоролога, нестабилно време очекује се све до половине јуна, те није наодмет опремтити се за пљускове.
Гумене чизме могу се пазарити у већини продавница обуће. Модели за одрасле, углавном жене, могу се наћи по 840 динара до 3.500. Цена зависи од квалитета материјала од којег су израђене и дубине, али и од висине попуста, који се крећу од 30 до 70 одсто. Наравно, они који желе да буду у тренду и да обују маркиране чизме, морају да издвоје од 5.000 до 8.000 динара.
Избор дечјих чизама је богатији, па су у понуди разне боје, дезени и омиљени ликови малишана из цртаних филмова. Најповољније цене су у малим бутицима и на пијачним тезгама, а за пар чизама потребно је издвојити око 600 динара, док у бутицима познатих брендова пар може коштати и 4.000.
Занимљиво је да је понуда мушке модне гумене обуће изузетно оскудна. Најбољи избор је у продавницама попут „Уради сам” и „Брико С”, али су у питању искључиво радне чизме. Те продавнице нуде попуст од 20 до 50 одсто па обућа стаје између 400 и 2.000 динара.
Последњих неколико година у моди су јакне и мантили за кишу. За разлику од кабаница, оне имају поставу, а израђују се од квалитетног водоотпорног материјала. Због квалитета и дуготрајности, њихова цена се креће између 3.500 и 7.500 динара. У том ценовном рангу су и посебни водоотпорни шушкавци за оне који се баве бициклизмом, док су грађанима који на два точка иду до посла или продавнице доступни једнократни бициклистички мантили за 400 динара. Цена обичних мантила креће се од 140 до 900 динара, у зависности од тога да ли су једнократни или дуготрајнији, и од квалитета материјала од којег су израђени.
Неизоставни модни детаљ је свакако кишобран. Најбољи избор је у кинеским продавницама, где стају од 300 до 600 динара и слабијег су квалитета, док је за издржљивије потребно издвојити од 1.000 динара до чак 3.000.
С. Ковач
Фото: Архива „Дневника”
АНКЕТА:
КАКО НА ВАС УТИЧУ ПРОМЕНЕ ВРЕМЕНА?
Игор Грајић,
предузетник:
– Будући да сам власник радње, киша и ниске температуре утичу на промет. Кад је лоше време, људи мање шетају, па самим тим и мање долазе да пазаре. Осим тога, нагле промене времена утичу и на расположење, радни елан и слично.
Љиљана Јаворина,
пензионерка:
– Због ових наглих промена температуре се заиста грозно осећам. И супруг и ја имамо здравствених тегоба због времена, а све то нам утиче и на расположење. Иако сам опремљена за кишу, без преке потребе не излазим напоље.
Софија Стојак,
незапослена:
– Будући да имам мало дете, не могу да дозволим да промене температуре утичу на мене. Да будем искрена, и немам баш много времена да размишљам о томе. Додуше, кад је лоше време, с дететом мање излазим напоље, иако смо опремљени за кишу.
Ђорђе Петровић,
пензионер:
– Наравно да реагујем на промене, а имам и здравстевних тегоба. Нагле промене утичу свима на расположење. Користим сваки слободан тренутак да одем ушетњу, а киша и ниске температуре ме спречавају у томе.
Ј. В.
фото: В. Фифа