Влада РС усвојила шестомесечни извештај о стању у БиХ
30.04.2019.
18:40
18:44
Коментари (0)
БАЊАЛУКА: Влада Републике Српске усвојила је данас 21. по реду извештај који ће бити упућен Савету безбедности УН о својим виђењима о кључним питањима и проблемима са којима се суочава БиХ, а с циљем разјашњавања својих становишта члановима Савета безбедности и међународне заједнице.
У владином извештају за период новембар прошле - април ове године, Влада РС предочава СБ УН противправну блокаду Странке демократске акције Бакира Изетбеговића на формирању Савета министара и након шест месеци од одржаних избора.
"СДА блокира именовање нових министара да би чланове српске коалиције која је победила на изборима држала даље од функција, чиме се пренебрегава воља гласача из Републике Српске. Антидемократска блокада СДА мора бити окончана, нарочито зато што је зауставила напредак БиХ на европским интеграцијама и економској реформи:, наводи се, између осталог, у владином извештају, саопштено је из Владе РС.
СБ УН се предочава да Реублика Српска подржава сарадњу БиХ са НАТО, али се противи придруживању БиХ било ком војном савезу.
"Република Српска има право да изражава ставове о тим питањима, нарочито зато што Устав БиХ Народној скупштини Републике Српске даје кључну улогу у ратификацији уговора", стоји у Извештају уз апомену да не постоји веза између интеграција у НАТО и ЕУ и да БиХ не може да поднесе повећање војне потрошње које би захтевало чланство у НАТО.
Истиче се да Република Српска наглашава своју подршку европским интеграцијама БиХ, али констатује да је блокада формирања Савета министара од СДА зауставила напредак БиХ.
Такође, СБ УН се указује на провокативну и правно неутемељену иницијативу СДА да оспори име Републике Српске.
"Устав БиХ на неколико места признаје Републику Српску управо под тим именом, а ништа у њеном имену није супротно конвенцијама о људским правима. Иницијатива СДА је политички дестабилизујућа зато што оспорава само постојање Републике Српске, чиме се удара у срце Дејтонског споразума", наводи се такође.
Дато је и објашњење зашто је нова одлука Уставног суда БиХ против Дана Републике Српске, секуларног празника који се обиљежава на доборовољној основи, неутемељена у закону.
Указује се у Извештају СБ УН да институције БиХ не испуњавају своју обавезу у погледу заштите безбедности земље, као и да не успевају да се изборе ни са мигрантском кризом ни са пријетњом од тероризма.
Извештај садржи и део о независним, међународним комисијама за истраживање ратних страдања у Сарајеву и Сребреници које је Република Српска именовала.
Било је, указује се, нужно формирати комисију за Сарајево, која ће се бавити истраживањем страдања сарајевских Срба, зато што је ФБиХ није основала како је пре много година наложио Дом за људска права БиХ.
"Комисија за Сребреницу бавиће се истраживањем страдања свих жртава у подручју Сребренице, без обзира на њихову националну припадност. Комисија није покушај да се негирају велики злочини почињени против Бошњака, нити да се занемари страдање Срба, што је био случај у досадашњим истраживањима", стоји у Извештају.
Најзад, у Извештају кои ће бити пућен СБ УН се наглашава опредељеност Републике Српске Дејтонском споразуму и пуном суверенитету БиХ.
"Република Српска инсистира на томе да се Устав БиХ (Анекс 4. Дејтонског споразума) досљедно спроводи и да Канцеларија високог представника и стране судије у Уставном суду БиХ буду укинути", закључено је у Извештају.