СВЕТСКИ ДАН КЊИГЕ Жене су најпосвећенија читалачка публика
Данас се широм света обележава Светски дан књиге и ауторских права који је установљен на Генералној конференцији Унеска у Паризу 1995 године.
Као подстицај читању и очувању свега онога што књига нуди, данас се и у нашем граду организују разноразне манифестације, радионице и акције како би Новосађанима био приближен сам значај писане речи. Поводом овог празника у част књиге и читања разговарали смо како са Новосађанима, запосленима у књижарама, тако и са људима из једне од најзначајнијих установа културе у нашем граду, Градске библиотеке у Новом Саду. Они истичу како су, у години када Нови Сад поносно носи титулу Омладинске престонице Европе, циљна група деца и млади.
- Иако је криза читања присутна свуда као комплексан педагошки, културолошки и општедруштвени проблем, Нови Сад је одувек био град културе и славио књигу, а да је тако и данас показују статистички подаци о броју чланова. - казао је директор Градске библиотеке у Новом Саду Драган Којић. - Деца, ако им је дата прилика и ако су од најмлађег узраста заволела књиге, веома су редовни и корисници чији број непрестано расте.
Најмлађе читаоце највише занимају лепо илустроване и интерактивне, звучне сликовнице, међу којима и збирке прича, бајки, басни, анегдоти, вицева и раскошно опремљене енциклопедије. Одрасли Новосађани углавном траже дела аутора награђених Нобеловом, Ниновом, Букеровом или неком другом наградом, док школска и студентска популација највише долази по лектиру и литературу за студије. У току зиме се чешће чита класична литература, а у летњем периоду нешто лепршавија, необавезујућа и опуштајућа, мада ни ту нема правила.
Јефтинији упис у библиотеку
Поводом Светског дана књиге и ауторских права Градска библиотека у Новом Саду у госте данас доводи писца и есејисту Слободана Владушића, доцента на Одсеку за српску књижевност на Филозофском факултету у Новом Саду. Он ће се дружити с Новосађанима од 17 до 18 часова и заједно с њима бирати књиге према кратком садржају или занимљивом цитату у које ће књиге бити умотане. Идеја акције је да се промовишу књиге према садржају уместо према дизајну корица. Осим тога, позиају све суграђане и да погледају изложбу о Виљему Шекспиру те Мигелу де Сервантесу. Сви који пожеле данас да се учлане у Градску библиотеку, моћи ће то да учине по цени која ће бити 50 одсто јефтинија. Односно, одрасли ће платити чланарину 250 динара, а деца до 14 година 150.
Како сазнајемо, по искуству и истраживању књижара „Вулкан“ и „Лагуна“ најпосвећенија читалачка публика су жене које су углавном старије од 25 година.
Лана Радисављевић ПР mеnayеr књижаре „Вулкан“ за „Дневник“ истиче како је међу Новосађанима тренутно најтраженија популарна психологија, док сама посвећеност читању, по њеном мишљењу, зависи од динамике радног дана, темпа живота на који смо навикли, као и слободног времена којим располажемо.
Препорука за празнике
С обзиром на то да нам се празници ближе и да ће велики број Новосађана засигурно имати неколико слободних дана, сазнали смо које се то књиге препоручују за период који нас очекује. Књижара “Лагуна” препоручје две одличне збрике прича, аутора Етгара Керета “Изненада неко покуца на врата” и Џорџа Сандерса “Десети децембар”. Осим тога, издвајају нови роман двоструког добитника Нинове награде Драгана Великића “Адреса“”, док своје малишане можете усрећити једном чаробном дечјом књигом “Кућа хиљаду маски”.
Када је реч о књижари “Вулкан”, љубитељима трилера препоручују изванредан српски трилер под називом „Деца зла“, док за оне који воле скандинавске ауторе издвајају романе „Анабел“ и „Реци да си моја“. Са друге стране, уколико сте приклоњени љубавним романима, прави избор за вас су романи „Ана“, „Сањарење“, „Агата“ и „У чаробној ноћи“. Што се тиче популарне психологије, књижара „Вулкан“ препоручује „Говор тела у љубави“, „Успех, што да не“, као и „Паметна жена, богата жена“.
Градска библиотека у Новом Саду за предстојеће празнике за читање препоручује „Прича о онима који одлазе и онима који остају“ ауторке Елене Феранте, „Седам сестара“ ауторке Лусинде Рани, затим књигу Владе Арсића „Кад звона звоне“, као и дело Аделајн Јен Ма „Опало лишће се враћа својим коренима“.
- Дела популарне психологије су мудре, инспиративне књиге које имају покретачку снагу и делују позитивно на читаоце чак и у тешким тренуцима - казала је наша саговорница. - Предрасуда је да жене читају љубавне романе, а мушкарци трилере, јер нема правила. Свако чита оно што воли и у чему се проналази у складу са личним интересовањима, а читаоци су обично приклоњени одређеном писцу и у том случају ће увек испратити неко ново дело омиљеног аутора. Дешава се и да интересовање подстиче опчињеност филмом или серијом која је екранизована по мотивима неког романа. Самим тим, и жеља да сазнају шта још крију омиљени јунаци у оригиналном, свеобухватном, штампаном издању.
Пр mеnayеrka „Лагуне“ Маја Шарић наводи како је њиховим читаоцима најпримамљивија епска фантастика, као и добре, озбиљне драме, али и оне са љубавним и са елементима комедије. Она за „Дневник“ додаје како лични афинитети, образовање, као и сама сензибилност према читању утиче на то ко ће и колико бити посвећен читању књига.
К. Ивковић Ивандекић
АНКЕТА ДА ЛИ ЧИТАТЕ КЊИГЕ?
Срђан Секулић, инжењер: - Читам књиге сваки дан и то углавном романе, прозу и поезију. Ту навику сам створио још од основне школе, а мислим да Новосађани не читају довољно, зато што их то једноставно не занима. Ретко кад купују књиге јер су све то заменили са таблетима, али ја се за књигу уопште не бринем. Она ће увек остати и увек ће бити оних који ће књигу читати, а сматрам да се млађима одмалена треба усадити да је читање добро. |
|
Јолан Фицингер, пензионерка: - Читам, углавном штива попут Толстоја, а волим и ове новије које говоре о актуелним догађањима, све зависи од расположења. Не читам баш сваки дан, некад дође период да не могу да читам уопште, али дође период и када књигу не могу да испустим из руку данима. Мислим да Новосађани не читају баш довољно, а томе је доста допринео интернет. Мени читање преко интернета не пружа то задовољство као кад књигу узмем у руке. |
|
Тамара Стајић, дипломирани психолог: - Наравно да читам, највише стручну, психолошку литературу. Читала сам много више раније, а много мање откад имам дете, у жељи да ћу, како одрасте, много више читати. Што се тиче Новосађана, с обзиром да сам радила у школама мислим да су генерално неписмени у том контексту да слабо читају, да чак не знам ни да ли читају новине или само спортске стране. Можда је проблем и у садржају лектира јер се није мењао 50 година. |
|
Маркос Гајтазис, ученик: - Не читам. Читао сам пре, али не ове године зато што тренутно немам уопште времена и фокусиран сам на прављење музике и учење, што ми тренутно замењује ту активност. Добро ми је и овако, али требало би да читам више, планирам да то урадим у будућности након што упишем факултет. Имам друштво и које уопште не чита и које много чита тако да мислим да су подељени. |
К. Ивковић Ивандекић