Џао: Жеља нам је да роминг буде бесплатан у целом свету
БЕОГРАД: Генерални секретар Међународне телекомуникационе уније (ИТУ) , највишег тела УН специјализованог за информационе и комуникационе технологије, Хулин Џао каже да је потписивање Споразума о ромингу међу економија Западног Балкана важно за грађане и привреду и да је ово показатељ да роминг може бити бесплатан и у целом свету.
"Веома ми је драго што је данас шест економија на ЗБ потписало споразум о ромингу између себе. Ово се дешава, јер људи виде бенефите, а да нема оваквих договора, потребе грађана би биле занемарене" казао је Џао за Танјуг. Објашнјава да пример који је данас послат из Београда треба да служи и као путоказ другим регионима у свету да се договоре о ромингу.
Каже да је тренд у целом свету као и његов лични сан да роминг буде бесплатан у свету, али да то није нешто што је без шанси да се оствари, јер управо пример из Београда потврђује да се у том правцу може оставрити конкретан напредак.О укидању роминга говори се у целом свету, а једна од тренутних иницијатива која постоји је да цео афрички континент има бесплатан роминг, додао је он.
"Промовишем ову идеју о бесплатном ромингу, охрабрен идејама из Африке, а јутрос сам видео да се моја жеља остварила овде у Србији. Да не постоји политичка воља то се не би десило", истиче Џао.Каже да је потребно да грађани, привреда и надлежни у региону разумеју да је реч о комплексним процесима како би на крају дошло до потпуно бесплатне услуге телефонирања како у региону тако и свету.
Постоје велики изазови, објашњава он, јер саме компаније морају да пристану да се одрекну наплате ове услуге, а државе тиме губе део пореза који иде у буџет.Оператори су управо ти који инвестирају највише у изградњу телекомуникационе инфраструктуре која је важна за развој тржишта и привреде и која недостаје у целом региону.
"Јасно је да се бесплатним ромингом угрожава њихово пословање, али зато их треба охрабрити да инвестирају у инфраструктуру у региону ЗБ па ће им се профит вратити кроз увећање саобраћаја путем телефона, разговорима".
Наводи да је о свему томе разговарао са премијерима у региону као и министрима, како би их охрабрио да подрже политику инвестирања у телекомуникациону инфраструктуру. "Дигитализација је веома важна за будућност наше планете. Сви говоре о информационом друштву и новим технологијама али све ово може да да бенефите уколико постоји инфраструктура.
"Данас инфрструктура није на довољном технолошком нивоу и мора да се унапреди", каже Џао.Управо зато што је потребно да се уложи значајна количина новца у "е-инфраструктуру" за то су важне политичке одлуке, као и одлуке привреде.
Каже да се у свету о овој теми много говори али да се мало тога практично ради, али и с друге стране да постоје светли примери попут неколико држава у западној и источној Африци где је роминг међу тамошњим државама постао бесплатан.