Džao: Želja nam je da roming bude besplatan u celom svetu
BEOGRAD: Generalni sekretar Međunarodne telekomunikacione unije (ITU) , najvišeg tela UN specijalizovanog za informacione i komunikacione tehnologije, Hulin Džao kaže da je potpisivanje Sporazuma o romingu među ekonomija Zapadnog Balkana važno za građane i privredu i da je ovo pokazatelj da roming može biti besplatan i u celom svetu.
"Veoma mi je drago što je danas šest ekonomija na ZB potpisalo sporazum o romingu između sebe. Ovo se dešava, jer ljudi vide benefite, a da nema ovakvih dogovora, potrebe građana bi bile zanemarene" kazao je Džao za Tanjug. Objašnjava da primer koji je danas poslat iz Beograda treba da služi i kao putokaz drugim regionima u svetu da se dogovore o romingu.
Kaže da je trend u celom svetu kao i njegov lični san da roming bude besplatan u svetu, ali da to nije nešto što je bez šansi da se ostvari, jer upravo primer iz Beograda potvrđuje da se u tom pravcu može ostavriti konkretan napredak.O ukidanju rominga govori se u celom svetu, a jedna od trenutnih inicijativa koja postoji je da ceo afrički kontinent ima besplatan roming, dodao je on.
"Promovišem ovu ideju o besplatnom romingu, ohrabren idejama iz Afrike, a jutros sam video da se moja želja ostvarila ovde u Srbiji. Da ne postoji politička volja to se ne bi desilo", ističe Džao.Kaže da je potrebno da građani, privreda i nadležni u regionu razumeju da je reč o kompleksnim procesima kako bi na kraju došlo do potpuno besplatne usluge telefoniranja kako u regionu tako i svetu.
Postoje veliki izazovi, objašnjava on, jer same kompanije moraju da pristanu da se odreknu naplate ove usluge, a države time gube deo poreza koji ide u budžet.Operatori su upravo ti koji investiraju najviše u izgradnju telekomunikacione infrastrukture koja je važna za razvoj tržišta i privrede i koja nedostaje u celom regionu.
"Jasno je da se besplatnim romingom ugrožava njihovo poslovanje, ali zato ih treba ohrabriti da investiraju u infrastrukturu u regionu ZB pa će im se profit vratiti kroz uvećanje saobraćaja putem telefona, razgovorima".
Navodi da je o svemu tome razgovarao sa premijerima u regionu kao i ministrima, kako bi ih ohrabrio da podrže politiku investiranja u telekomunikacionu infrastrukturu. "Digitalizacija je veoma važna za budućnost naše planete. Svi govore o informacionom društvu i novim tehnologijama ali sve ovo može da da benefite ukoliko postoji infrastruktura.
"Danas infrstruktura nije na dovoljnom tehnološkom nivou i mora da se unapredi", kaže Džao.Upravo zato što je potrebno da se uloži značajna količina novca u "e-infrastrukturu" za to su važne političke odluke, kao i odluke privrede.
Kaže da se u svetu o ovoj temi mnogo govori ali da se malo toga praktično radi, ali i s druge strane da postoje svetli primeri poput nekoliko država u zapadnoj i istočnoj Africi gde je roming među tamošnjim državama postao besplatan.