Кобахидзе: Будућност Грузије и Србије је у ЕУ
БЕОГРАД: Председник парламента Грузије Иракли Кобахидзе рекао је данас у Скупштини Србије да је будућност наше две земље унутар европске породице нација и изразио уверење да ће заједничка тежња две државе ка чланству у ЕУ постати стварност.
Односи Србије и Грузије се заснивају на заједничкој посвећености вредностима слободе, демократије и мирног развоја, а додатно су учвршћени принципима територијалног интрегритета и суверенита, поручио је председник парламента Грузије.
"Чврсто сматрамо да је довођење у питање фуднаменталних принципа међународног права неприхватљиво", рекао је Кобахидзе обраћајући се посланицима на посебној седници српског парламента.
Он је додао да Србија и Грузија граде прве кораке у новом поглављу блиских односа, у жељи да се боље упознају и уче једна од друге.
Кобахидзе је навео да је започет политички дијалог, основана међународна привредна комора, те подсетио да ће у петак у Београду отворити први пословни форум и почасни конзулат Грузије у Србији.
Према његовим речима, постоји велики потенцијал за сарадњу у више области.
Изразио је наду да ће се поспешити контакти између пословних људи две земље, на добробит Србије и Грузије.
Кобахидзе је навео да ће укидање виза побољшати сарадњу у области туризма, као и односе међу људима, јер је, каже, сваки туриста амбасадор своје земље.
Он је рекао да му је велика част што може да се обрати са места које, како је навео, представља центар политичких збивања у Србији, и захвалио председници парламента Маји Гојковић на дочеку и добродошлици.
Захвалио је Гојковић на, како је рекао, њеном личном доприносу јачању односа две земље.
"Желимо да дамо прилику и допринос за бољу будућност. Будућност Грузије и Србије је унутар европске породице нација и ми верујемо да ће наша заједничка тежња ка уједињеној и слободној Европи која живи у миру постати стварност", рекао је Кобахидзе обраћајући се посланицима на 21. посебној седници у Скупштини.
Грузија и Србија, каже, имају много више сличности него што је то приврженост основним принципима међународног закона или заједничка тежња две државе ка чланству у Европској унији.
"Корени историје наших друштава су дубоко прожети православном вером и традицијом и херојством наших предака који су се борили за слободу и независност наших држава. Овакава културна блискост упркос географској раздвојености установљава одличну базу за блиску сарадњу и разумевање између наших земаља и наша два народа.
Кобахидзе је представио економске резултате и геополитичку позицију Грузије у свету.
Република Србија игра позитивну улогу на Балкану, делимо многе сличности и самим тим треба боље да повежемо ова два региона како бисмо поспешили економску сарадњу, поручио је председник грузијског парламента.
Он је објаснио да је политика Грузије мирнодопска и да већина грађана те земље подржава чланство Грузије у ЕУ.
"Сматрамо да је то наша цивилизацијска улога и наше културе и наше традиције".
Подсетио је да се та земља прикључила Енергетској заједници и да је ЕУ укинула визе за грађане ЕУ.
"Парламент Србије је такође доста урадио на путу Србије ка ЕУ и ми ценимо сарадњу коју имамо са Србијом", рекао је Кобахидзе.