Мештани Товаришева желе више асфалтираних улица и путева
ТОВАРИШЕВО: Товаришево је село које се са једне стране, атаром граничи са Обровцем кроз који пролазе до центра општине, односно Бачке Паланке, а са друге стране то је последње место до границе атара бачкопаланачке и општине Бач.
Није ово село са око 2.700 становника, богатом историјом и вредним људима, слепо црево, јер кроз њега пролази магистрачни пут ка Oyacima, Сомбору... Међутим, иако главна улица и сам центар предивно изгледају, све је уређено, ту је школа, па парк, споменици из српске историје... има ствари које треба да се ураде и на којима инсистира и овдашња месна заједница.
– Приоритет је пут према Парагама, повезивање два дела бачкопаланачке општине која је територијално велика, са којим би Товаришево и Обровац, али и Младеново били спојени са остатком општине – рекао је за медије Милош Вуковљак, председник Савета Месне заједнице Товаришево, најављујући планове овог села у 2019. години. – Атарским путем до Парага треба прећи осам километара. Овај пут је уцртан на Гугл мапи, па скоро свакодневно имамо проблем са извлашењем аутомобила и камиона који се заглибе у атарском путу.
Како каже, данас да би дошли од Товаришева до Парага, па и до Пивница, Силбаша и Гајдобре мора да се пређе 40 километара, те да би изградњом овог пута путна мрежа општине била заокружена.
– То би олакшало посао и комуналцима, возилима хитне помоћи и полицији. Товаришанима би знатно био скраћен пут до Новог Сада, али и Куле и Врбаса, а тиме и до Суботице и то за неколико десетина километара. Уједно Товаришанима и Обровчанима знатно би се приближила пруга, односно железнишка станица у Парагама, па би возови за Нови Сада и Сомбор били много доступнији – указује Вуковљак.
И у Товаришеву се од пописа до пописа становништва смањи број мештана, а овде веле да је један од пресудних фактора за останак и опстанак у селу уређена инфраструктура, добра саобраћајна веза, али и нови производни погони, јер највећи број људи не може да живи само од пољопривреде.
Постоји у Товаришеву, али и у већини села ове општине, па и у Бачкој Паланци, производни простор који је изграђен још пре 23 године. У већини села и централној вароши решени су власнички односи и хале су у функцији, односно дате су на коришћење за производну делатност. У Товаришеву празна и неупотребљена стоји такозвана "Кертесова хала", а није у функцији због нерешених правно-имовинских односа.
Оживети производне хале
– Због непостојања индустријске зоне без које је ограничена изградња производне хале на око 400 квадратних метара, а било је планирано, потребно је направити контакт са "Анималкомерцом" и ОЖ "Ливаде", јер то су фирме које поседују неупотребљене и запуштене површине крај магистралног пута – додаје Вуковљак. – На тим површинама могли би се направити производни погони или понудити потенцијалним инвеститорима да их сами изграде. Општина нема површине у свом власништву поред пута Бачка Паланка - Сомбор, а претварање постојећих обрадивих површина у индустријску зону је скоро немогућа мисија. Земљиште је у приватном власништву и изискује повећане стопе пореза што одбија власнике земљишта да то ураде док се не јави инвестор. Али и инвеститори чекају пренамену ораница, а време пролази.
– У овој години, имеђу осталог, планирамо завршетак адаптације и реновирања зграде МЗ са свечаном салом за венчавање и уређење још једне просторије за музејску поставку.Такође, планирамо да уз помоћ општинског ЈП "Стандард" асфалтирамо Крајишку улицу у дужини од 500 метара и тротоар у главној улици према каналу где недостаје око 250 метара стазе. У још неколико улица недостају пешачке стазе, а Товаришево ће преко локалне самоуправе конкурисати за још један нов бунар, јер то је приоритет над приоритетима. Квалитет воде је јако лош, а због повећане концентрације арсена вода из сеоског водовода није за људску употребу – закључује председник Савета МЗ Милош Вуковљак.
Текст и фото: М. Суџум