Свакодневна едукација пацијената у Саветовалишту за дијабетес
У оквиру Дома здравља „Нови Сад” постоји Одсек за контролу и превенцију дијабетеса и гојазности, односно Саветовалиште за дијабетичаре.
Оно ради у два објекта: на Лиману и у Змај Огњена Вука. По речима медицинске сестре Оливере Марковић из Саветовалишта за дијабетичаре на Лиману, рад се првенствено заснива на превенцији компликација, али и на указивању на здраве стилове живота, попут правилне исхране код дијабетичара, значај физичке активности и регулацију шећера у крви.
– Када неко дође први пут код нас, упућен је од лекара опште праксе или специјалисте, а пошто је наш свакидашњи рад едукација, у том домену ми реагујемо – каже за „Дневник” Оливера Марковић. – Од својих лекара су већ добили неке основне смернице о томе како да се понашају када сазнају да болују од дијабетеса, а ми смо ту да им укажемо на то да морају да мењају животне навике које су до тада практиковали. Најчешће су то савети о исхрани, објашњавамо појединачно за сваку намирницу како да је спремају, шта се сме користити и у којој количини, а шта морају да избаце у потпуности, које замене могу користити и слично.
Како каже наша саговорница, услуге које пружају у Саветовалишту су антропометријска мерења (мерење тела, његових делова и функционалних способности), мерење тензије, затим израчунавање калоријског уноса и индекса телесне масе (БМИ) и контрола гликемије. Осим тога, посвећени су индивидуалном здравственоваспитном раду, као и раду у мањим групама, а организују се и месечни циклуси здравствених предавања, с темама које су значајне за дијабетичаре.
– Овај месец је посвећен предавањима о инсулину, те смо почетком месеца причали о инсулинској терапији и правилној примени инсулина – каже наша саговорница. – Осим тога, причаћемо и о томе како спречити липодистрофију и како правилно да рукују пен-шприцевима и глукомерима. Пацијенти који купе или имају неки свој апарат за мерење, такође могу да га донесу код нас да га проверимо и тестирамо да ли правилно ради.
Предавање за дијабетичаре „Како спречити липодистрофију” биће одржано у уторак од 17 часова у Саветовалишту за дијабетес у Дому здравља „Лиман”, Булевар цара Лазара 75. Предавање на исту тему одржаће се сутра, такође од 17 часова, у Саветовалишту за дијабетес Дома здравља „Нови Сад” у објекту „Јован Јовановић Змај”, Змај Огњена Вука 19. У Саветовалишту пацијенти свакодневно могу добити упутства о правилној исхрани, физичкој активности и о здравом стилу живота, дневном праћењу гликемије, као и о самодавању инсулина. Два пута месечно се организује рад с дијабетичарима у малој групи, а предавања се одржавају једном недељно.
Како каже Оливера Марковић, оболели редовно долазе на организована предавања и веома су дисциплиновани, те чак више од 80 одсто њих своју болест држи под контролом. Редовно долазе 23 пацијента, а тај број варира у зависности од теме и тога шта их интересује.
– На предавања долазим редовно од 2011. године и доста сам тога научила – каже пацијенткиња Радосава Ликодрић. – Највише су ми помогли савети везани за здраву исхрану и укључивање физичке активности, стога сам уврстила редовне шетње у своје навике. Била сам на таблетама, али ми је докторка рекла да ћемо пробати да контролишемо болест без лекова, уз кориговање исхране и редовне шетње. Данас више не користим таблете и презадовољна сам.
Како нам је рекла пацијенткиња Милосава Новаковић, у Саветовалиште је кренула одавно, прво у Змај Огњена Вука, а последњих пет година у објекту на Лиману. Доста јој помажу предавања, нарочито када је реч о исхрани.
– Иначе сам на таблетама и пијем их три пута дневно и пре и после јела – каже Милосава Новаковић, и додаје да се понекад деси да се оглуши о неки од савета, али врло брзо схвати да је то на њену штету, стога се што пре врати навикама које је стекла током посета Саветовалишту.
Осим оболелих од дијабетеса, у Саветовалиште су добродошли и инсулински зависни пацијенти, хипертоничари, пацијенти с хиперлипидемијама или они с интолеранцијом на глукозу, гојазни пацијенти, али и они који имају неког члана породице оболелог од дијабетеса.
За долазак у Саветовалиште није потребна здравствена књижица, као ни упут нити заказивање. Пацијенти се могу јавити путем телефона 4879-833 за Саветовалиште на Лиману, док је за Змај Огњена Вука број 4879-437.
И. Миклоши