Нова опрема за Ургентно у сомборској Општој болници
СОМБОР: Одељење за пријем, тријажу и збрињавање ургентних стања Опште болнице „Др Радивој Симоновић“ добило је вредну медицинску опрему која је набављена средствима донације предузећа „Еуродијагностика“ Београд.
На ово изузетно важно одељење донети су: нови хируршки аспиратор, интерпретативни преносни шестоканални ЕКГ апарат са 12 одвода, преносни синхроно-асинхрони дефибрилатор и два транспортна пацијент- монитора.
Колико је последња донација сомборској болници значајна, говоре подаци да је Одељење за пријем, тријажу и збрињавање ургентних стања било без пацијент- монитора, а по потреби су уређаји позајмљивани из операционих сала, док је стари дефибрилатор покварен, а ЕКГ се толико често кварио да је стављен ван употребе. Нова опрема је већ пуштена у рад, а запосленима на пријемном одељењу Опште болнице Сомбор ће омогућити да у хитним случајевима адекватно реагују.
Ово је само последња у низу набавки нове опреме, пошто је у prеthodnе две године захваљујући средствима Владе Војводине за набавку и инфраструктурне радове у сомборској Општој болници уложено 147 милиона динара. Једна од последњих и уједно највећих набавки је било обезбеђивање новог ЦТ апарата, вредног 33 милиона динара, чиме је сомборска болница стала у ред оних покрајинских здравствених установа секундарне здравствене заштите које су у потпуности укинуле листе чекања за ову дијагностичку методу.
Поред набавке најмодерније опреме која у последњих годину-две све чешће пристиже у сомборску Општу болницу, у овој установи, а у сарадњи са ресорним покрајинским секретаријатом и републичким министарством све се чини и не би ли кадровски ојачали ову регионалну болницу која води рачуна о здрављу око 200.000 житеља Западнобачког управног округа, односно становника Сомбора, Апатина, Oyaka и Куле. Тако су само у протекле две године 24 нова, млада лекара примљена на рад у овој болници, баш као и преко 50 медицинских техничара и сестара, при чему најзначајнија здравствена установа на самом северозападу Србије тренутно има 37 лекара који су на специјализацији, а отворен је и конкурс за нових девет специјализација.
У својеврсну акцију сређивања стања у сомборској болници, поред покрајине и републике, укључиле су се уз Град Сомбор и преостале општине Западнобачког округа, па су тако још прошле године обезбеђена средства за улазак у замашни грађевински пројекат коначног решавања проблема одељења неурологије и неуропсихијатрије. Те службе налазе се у потпуно неадекватним објектима, измештеним из круга болнице. Потпуно неусловна здања у којима се ова два одељења налазе, старија су од сто година, представљају горући проблем сомборског здравства већ деценијама уназад током којих је у неколико наврата помпезно обећавано његово коначно решење.
Уложено и у амбуланте
Без улагања, током прошле године, није била ни примарна здравствена заштита, која је брига сомброске локалне самоуправе. Тако је отворена нова амбуланта овдашњег Дома здравља „Др Радивој Симоновић“ у градском насељу Гоге, потпуно је реновирана централна зграда сомборског ДЗ у Мирној улици у којој се налазе дечији и школски деиспанзер, као и гинеколошка специјалистичка амбуланта. Пре неколико дана усвојен је у варошком парламенту и стратешки документ - план јавне политике здравства.
Ово пролеће ће бити обележено расписивањем јавне набавке, израде пројектно техничке документације за пројекат чијом коначном реализацијом би се створили услови да осигураници коначно добију, поред грађевинских, и хигијенске услове лечења неуролошких и неуропсихијатријских обољења у складу са европским стандардима.
М. Миљеновић